22 Ocak 2019
%PM, %23 %558 %2017 %12:%Nis

Dünyanın 600 şehrinde "Bilim için Yürüyüş" düzenlendi

ABD Başkanı Donald Trump'ın bilim ve araştırmaya yönelik bütçe kesintisi teklifinin ardından, bilimsel anlayışı savunan on binlerce kişi dünya çapında gösteriler düzenledi

HABER MERKEZİ (23.04.2017)- ABD Başkanı Donald Trump'ın bilim ve araştırmaya yönelik bütçe kesintisi teklifinin ardından, bilimsel anlayışı savunan on binlerce kişi dünya çapında gösteriler düzenledi.

Popülizmin yükselişine ve 'alternatif gerçekler' kavramına karşı çıkmayı amaçlayan gösteriler dünya çapında 600 şehirde gerçekleştiriliyor.

Gösterilerin, bulgulara dayanan gerçekler üzerinde gittikçe artan siyasi baskıya karşı düzenlendiği belirtiliyor. Göstericiler, iklim değişikliği ile mücadele edilmesi, evrim teorisi ve cinsel sağlık eğitiminin verilmesi ve bilimsel araştırma bütçelerine daha fazla kaynak ayrılmasını istiyorlar.

Avustralya'nın Sydney kentinde beyaz laboratuvar önlükleriyle yürüyen binlerce kişi, siyasilere bilimsel çalışmalar yapan toplulukları destekleme çağrısı yaptı. Eyleme katılanlar "Bilim olmazsa, geriye kurgu kalır", "Düşünürlere ihtiyacımız var inkarcılara değil" yazılı pankartlar taşıdı.

Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Kanada, Japonya, Meksika, Nepal, Nijerya ve Güney Kore gibi ülkelerin yanı sıra Paris, Londra, Bonn, Helsinki, Münih, Stockholm gibi şehirlerde de yürüyüşler yapıldı.

ABD'de gösterileri organize edenler yürüyüşün partiler dışı olduğunu ancak, Donald Trump'ın bütçe kesintisi kararının hareketi başlattığını belirtti.

Trump, Ulusal Sağlık Enstitüsü, NASA, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Çevre Koruma Ajansı gibi ABD'nin önde gelen araştırma enstitülerinde bütçe kesintisine gideceğini açıklamıştı.

Kongre'nin bu bütçe teklifini kabul etmesi halinde, bu kurumların çalışanlarının üçte birinin işten çıkarılabileceği belirtiliyor.

Donald Trump, önceki Başkan Barack Obama'nın çıkardığı iklim değişikliğiyle mücadele yasalarını da iptal etmişti.