22 Ocak 2019
%AM, %08 %375 %2017 %08:%Tem

G20 protestoları devam ediyor

G20 zirvesinin resmi olarak başladığı dün itibariyle (7 Temmuz) ADHK, SYM ve ADKH’nin de katıldığı protestolar devam ediyor. Hafta boyunca sabahlara kadar süren eylemler, günün başlamasıyla beraber kitlesel şekilde tekrar örgütleniyor

HABER MERKEZİ (08.07.2017)- Dün sabah blokaj eylemiyle zirvenin başlatılmasını geciktirmeye yönelik yapılan oturma eylemleri, yürüyüşler  ve gösteriler yer yer polis saldırıları ve eylemcilerin çatışmalarına da sahne olmaya devam ediyor. Anti-emperyalist, anti-kapitalist rengin hakim olduğu eylemler bütün coşkusuyla sürüyor.

Zirvenin yapıldığı alan başta olmak üzere şehrin genelinde, havada ve karada emperyalist-kapitalistleri korumaya dönük geniş “güvenlik” önlemleri alan Alman polisi her köşede eylemcilerle karşılaşıyor. Dün öğlen saatlerinde de saat ADHK, SYM ve ADKH’nin de içlerinde olduğu başka bir kitle buradan yürüyerek protestolarına devam etti.Yürüyüşlerin ilerlediği alanlarda ise polis tazyikli sularla ve gazlarla saldırılarını yoğunlaştırdı.

Bu sabah erken saatlerde de, Volkspark’ta bulunan çadır kentte ise polislerin, blokaj eylemine geçmek isteyen kitleye yönelik çadır saldırısı gerçekleştirildi. Sabah 4 sularında yapılan saldırıda aralarında 3 YDG’linin de olduğu yaklaşık 70 eylemci gözaltına alınarak G20 süreci için oluşturulan Konteynır Hapishanelere götürüldü.

Protesto eylemleri sürerken, bu akşam saat 20.00’de ADHK, ADKH ve SYM’nin de katılacağı “G20 Entern-Kapitalismus versenken” protestosu gerçekleştirilecek.