22 Ocak 2019
%AM, %10 %338 %2017 %07:%Tem

G20 Gözaltıları Unutulmadı

Bir haftalık protestolarda Avusturya, Hollanda ülkelerinden ve Almanya’nın Hamburg dışında diğer 15 eyaletinden getirtilen yaklaşık 19 bin polisin “demokrasi ve insan hakları” şovunun sonucunda saldırılarla, işkenceyle gözaltına alınan kişi sayısı yaklaşık 500 olarak ifade ediliyor. 400 kişilik kapasitesi, hazırda bulundurulan 40 hakim ve mahkemeleriyle eylemcileri 24 saatliğine tutmak için büyük bütçelerle kurulan konteynır gözaltı merkezinin yerleştirildiği Hamburg’un Harburg ilçesinde bir araya gelen kitle, sizin baskınıza karşı bizim dayanışmamız sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi


HAMBURG(10.07.2017) – Bir haftalık G20 Protestoları sırasında yapılan polis saldırılarında gözaltına alınanların serbest bırakılması talebiyle dün saat 12’de “Hiç kimse unutmadı, hiçbir şey affedilmeyecek!” şiarıyla miting gerçekleştirildi.

Emperyalist-kapitalistler, halklar üzerinden talan ve sömürü politikalarını G20 vesilesi ile sonlandırırken; toplamda yüz elli bin protestocuyu anti-emperyalist anti-kapitalist, anti-cinsiyetçi, anti-faşist temelde bir araya getiren kitlesel eylem planlaması bugünkü dayanışma yürüyüşü ve mitingi ile sonlandırıldı.

Bir haftalık protestolarda Avusturya, Hollanda ülkelerinden ve Almanya’nın Hamburg dışında diğer 15 eyaletinden getirtilen yaklaşık 19 bin polisin “demokrasi ve insan hakları” şovunun sonucunda saldırılarla, işkenceyle gözaltına alınan kişi sayısı yaklaşık 500 olarak ifade ediliyor. 400 kişilik kapasitesi, hazırda bulundurulan 40 hakim ve mahkemeleriyle eylemcileri 24 saatliğine tutmak için büyük bütçelerle kurulan konteynır gözaltı merkezinin yerleştirildiği Hamburg’un Harburg ilçesinde bir araya gelen kitle, sizin baskınıza karşı bizim dayanışmamız sloganıyla yürüyüşe geçti.

Eylem esnasında yapılan konuşmaların yanı sıra ADHK temsilcisi de dün yaşanan gözaltı sürecini kitle ile paylaşarak bir haftadır yaşatılan devlet terörü teşhir edildi. Yapılan konuşmada Almanya’nın TC. Devletine ve AKP iktidarına dönük timsah gözyaşları ve demokrasi naralarının bir haftalık protestolar sürecinde kendi halkına yönelik terörüyle esasında hükmünü yitirdiği ifade edildi.

Yapılan yürüyüş boyunca enternasyonal sloganlarla tutsaklarla ve gözaltındaki eylemcilerle dayanışma gösterildi. İngilizce, İtalyanca, almanca çeşitli dillerde atılan sloganlar arasında “Yaşasın enternasyonal dayanışma” , “Bütün politik tutsaklara özgürlük”, “Faşizme karşı omuz omuza” yer aldı.

Dün gözaltına alınan ADHK taraftarı ise akşam saatlerinde serbest bırakıldı.