20 Ocak 2019
%PM, %08 %631 %2017 %14:%Ağu

Salih Müslim: ABD, Rakka sonrası Türkiye ile anlaşabilir

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, ABD’nin Ortadoğu’daki gelecek döneme dair ilişkilerinde belirlemelerde bulunarak, aralarında IŞİD sonrası dönem için herhangi bir anlaşmaları olmadığını bunun yanında ABD'nin Rakka sonrası Türkiye ile anlaşabileceğini belirtti

HABER MERKEZİ (08.08.2017)- PYD Eş Başkanı Salih Müslim, ABD ile aralarında IŞİD sonrası dönem için herhangi bir anlaşma olmadığını söyledi. Müslim, ABD'nin Türkiye ile Rakka operasyonu sonrasında anlaşabileceğini de belirtti.

Alman Haber Ajansı DPA'ya açıklamalarda bulunan Müslim, ABD'nin Rojava'daki varlığı ile ilgili olarak, "Şu an var olan Amerikalı merkezler geçici bir süre için buradalar. Amerikalılar savaştaki gerekli uzman ve danışmanlıkları gereği buradalar. IŞİD sonrası süreç için de herhangi bir anlaşma veya söz yoktur" dedi.

Sputnik'in yansıttığı habere göre Rakka operasyonu sonrasında ABD'nin kendi çıkarları için Türkiye ile anlaşabileceğini söyleyen Müslim, "Ama bunun için de tedbirlerimizi aldık. Federal Suriye için bizim açık projelerimiz var. Kim kiminle anlaşıyor, bizim için önemli değil. Her zaman da kendimizi koruyabiliriz" diye konuştu.

ABD ile siyasi hiçbir anlaşmalarının olmadığını belirten Müslim, sadece IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyon ile birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Suriye'de hiçbir zaman bağımsız bir Kürt bölgesi için savaşmadıklarını ifade eden Müslim, şöyle konuştu: "Biz Suriye Kürdistanı rüyası için veya bağımsız bir Kürt bölgesi için çalışmıyoruz. SDG (Suriye Demokratik Güçleri) geniş bir yeri özgürleştirip Suriye'de ikinci bir güç olup birçok başarı topladığında içerisinde sadece Kürt güçleri değil Arap, Süryani ve Türkmenler de vardı."

Kaynak: Evrensel