22 Ocak 2019
%AM, %04 %528 %2017 %11:%Eyl

Alman’ya Türkiye üzerindeki baskılarını arttırmaya hazırlanıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de iki Alman vatandaşının daha gözaltına alınmasının ardından AB üyesi ülkelerle Ankara üzerinde baskıyı arttırmak için görüşeceklerini söyledi

HABER MERKEZİ (04.09.2017)- DW Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de iki Alman vatandaşının daha gözaltına alınmasının ardından AB üyesi ülkelerle Ankara üzerinde baskıyı arttırmak için görüşeceklerini söyledi. Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakelerini “büyük ölçüde saçmalık” olarak nitelese de müzakerelerin sona erdirilmesi taleplerine katılmayacaklarını belirtti.

Gabriel, Goslar kentinde yaptığı açıklamada Almanya’nın Türkiye’yle ilgili seyahat uyarıların sertleştirildiğini ve mali yardımların azaltıldığını hatırlatırken “Diğer Avrupalı ülkelerin de aynısını yapmaları için onlarla konuşacağız” dedi.

“İç çatışmalarının üstünü örtmek için dışarıda düşman arıyor”

Gabriel, pazar günü Goslar kentinde yaptığı açıklamada Almanya’nın Türkiye’yle ilgili seyahat uyarılarını sertleştirdiğini ve mali yardımları azalttığını hatırlattı. Gabriel, “Diğer Avrupalı ülkelerin de aynısını yapmaları için onlarla konuşacağız” dedi.

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan yabancılaşmadan Erdoğan’ı sorumlu tutan Gabriel, Erdoğan’la ilgili “Türk vatandaşların Alman ve Avrupalıların kendilerini Türkiye’den uzaklaştırdığı izlenimi vermeye çalışıyor, ancak hakikate Türkiye kendini Avrupa’dan korkunç bir hızda uzaklaştırıyor” dedi.

Gabriel, “Erdoğan iç politikadaki çatışmalarının üstünü örtmek için dışarıda bir düşman arıyor. Nitekim bu düşman da biziz: Avrupa, özellikle de Almanlar” şeklinde konuştu.