20 Ocak 2019
%AM, %28 %316 %2017 %06:%Eyl

ETA: Katalan halkının yanındayız

Katalonya’da 1 Ekim’de yapılacak bağımsızlık referandumunu engellemeye çalışan merkezi İspanya hükümetine ETA’dan tepki geldi. ETA, İspanya’nın ‘halklar için hapishane’ olduğunu vurguladı

HABER MERKEZİ (28.09.2017) - Katalonya’da 1 Ekim’de yapılacak bağımsızlık referandumunu engellemeye çalışan merkezi İspanya hükümetine ETA’dan tepki geldi. ETA, İspanya’nın ‘halklar için hapishane’ olduğunu vurguladı.

İspanya’da merkezi hükümetin referandumu engelleme çabasına ETA, “1 Ekim referandumunun yasaklanması yapısal bir sorun olduğunun göstergesidir” dedi. Katalan halkının yanında olduklarını belirten ETA açıklamasında, “Katalonya’da (anayasanın) gerçek temel direklerini gördük: Zorlama, bağımlılık ve baskı” dedi.

ETA’nın yanı sıra Bask Özerk Bölgesi Başkanı Iñigo Urkullu da Katalan halkına destek vermişti. Urkullu, geçtiğimiz Pazar yaptığı bir açıklamada, İspanya’nın Katalan ve Baskları ‘ulus olarak tanıması’ ve kendi kaderlerini tayin için İskoçya ve Kanada’nın Québec bölgesinde olduğu gibi referandum düzenlenmesine engel olmamasını istemişti.