24 Ocak 2019
%AM, %10 %424 %2017 %09:%Eki

Katalan lider baskı altında

Katalonya’da düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrasında, Katalan lider Carles Puigdemont, bugün yerel parlamentoda bir konuşma yapacak. Puigdemont’un bugün yapacağı konuşmada bağımsızlık ilan edebileceği iddia edilirken aynı zamanda bağımsızlık planlarından vazgeçmesi için baskı altına alındığı belirtildi

HABER MERKEZİ (10.10.2017) - Katalonya’da düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrasında, Katalan lider Carles Puigdemont, bugün yerel parlamentoda bir konuşma yapacak. Puigdemont’un bugün yapacağı konuşmada bağımsızlık ilan edebileceği iddia edilirken aynı zamanda bağımsızlık planlarından vazgeçmesi için baskı altına alındığı belirtildi.

Katalonya’nın başkenti Barcelona’nın belediye başkanı Ada Colau da Puigdemont’un bu akşamki konuşmasında bağımsızlık ilan etmemesi gerektiğini belirterek, bu yönde atılacak bir adımla ‘toplumsal beraberliğin tehlikeye girebileceğini' iddia etti.

Colau, 1 Ekim referandumu sonuçlarının ‘bağımsızlık ilanının onaylanması’ anlamına gelemeyeceğini, ancak diyalog ve uluslararası arabuluculuk başlatılmasına imkân tanıyacağını söyledi.