20 Ocak 2019
%AM, %11 %537 %2017 %11:%Eki

Haydar İbadi talimatıyla referandum heyetine tutuklama kararı!

Bağımsızlığın onanmasın ardından Irak mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı ve üyeleri için tutuklama kararı çıkardı. Konuyla ilgili soruşturmayı yürüten Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı verdi

HABER MERKEZİ-(11.10.2017)-25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda sandıklarda yüzde 92’lik evet çıkarak bağımsızlık onanmıştı. Bağımsızlığın onanmasın ardından Irak mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı ve üyeleri için tutuklama kararı çıkardı. Konuyla ilgili soruşturmayı yürüten Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı verdi.

Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Hakim Abdulsetar Bayrakdar, “Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna öncülük eden Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkarmıştır” dedi.

Hakim Bayrakdar, Ulusal Güvenlik Meclisi tarafından, Federal Mahkeme’nin kararına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılması üzerine tutuklama kararının çıkarıldığını söyledi. Kararın, 329 Sayılı yasaya dayandırıldığı kaydedildi. Mahkemenin, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin başkanlık yaptığı Ulusal Güvenlik Konseyi'nin talebi üzerine bu kararı aldığı belirtildi.