22 Ocak 2019
%AM, %13 %431 %2017 %09:%Eki

Irak Ordusu Kerkük’e saldırı başlattı

Irak Merkezi Hükümeti, Güney Kürdistan’da yapılan bağımsızlık referandumun gerekçe yaparak Kerkük’e askeri saldırı başlattı

HABER MERKEZİ(13.10.2017)-  Güney Kürdistan bağımsızlık referandumu sonrasında yaptığı açıklamalarla referandumu tanımadıklarını ve bu düzlemde sürekli tehdit ve gerilim siyasetini devam ettiren Irak Merkezi Hükümeti, bunu daha da ileri götürerek Kerkük’e askeri operasyon başlattı.

Askeri operasyona ilişkin Kürdistan Peşmerge Genel Komutanlığı bir açıklama yaparak dünya kamuoyuna çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada; ‘’ bu kargaşa hali, büyük bir felakete dönüşür. Savaşa ve kan dökülmesine karşıyız, ama tehdit, saldırı ve savaş naralarını da kabul etmiyoruz’’ denildi.

Askeri operasyonu ilişkin bir açıklamada Kürdistan Yurtseverler Birliği(KYB) Hemrin Bölge Sorumlusu Mele Kerim ise ‘’ Çatışma ve kargaşa yaşansın istemiyoruz, ama böyle bir hareketlilik yaşanırsa karşılık vermeye hazırız’’ dedi.

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’de bir açıklama yaparak ‘’ Kerküklüler kentlerini çok sever ve savunmak için kendilerini feda etmeye her zaman hazırdırlar’’ açıklamasında bulundu.

 

 

 

Formun Üstü