22 Ocak 2019
%AM, %02 %333 %2017 %07:%Kas

PYD: Konferansa muhtemelen katılacağız

PYD Eşbaşkanı Şahoz Hasan, Rusya’da düzenlenen konferansa kesin olarak katılacaklarını ilan etmemekle beraber, çoğunluk görüşünün olumlu olduğunu söyledi

HABER MERKEZİ (02.11.2017) - Rusya’da düzenlenecek olan görüşmelere Kürtlerin davet edilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı’ndan tepki gelmişti. PYD konuya ilişkin açıklama yaparak, muhtemelen katılacağız dedi.

PYD Eşbaşkanı Şahoz Hasan, konferansa kesin olarak katılacaklarını ilan etmemekle beraber, çoğunluk görüşünün olumlu olduğunu söyledi.

Reuters ajansının sorularına yazılı yanıt veren Hasan, PYD ve müttefikleri arasında çoğunluğun eğiliminin katılım yönünde olduğunu söyledi. Hasan, “Meseleyi değerlendiriyoruz ve çoğunluk görüşü katılım yönünde” dedi.

Hasan yazılı söyleşide, Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’den temizlediği Rakka’da ‘işgal’ olduğu yönünde Şam yönetiminden pazar günü gelen açıklamayı da eleştirdi. PYD Eş Başkanı, Şam’ın ‘Rakka’da SDG işgali var’ açıklamasının ‘demokratik çözümden uzaklaşma’ anlamına geldiği yorumunu yaptı. Hasan, Şam yönetiminin ‘Suriye’de hiçbir devrimci güç olmadığı ve 2011 öncesi Suriye’nin yeniden tesis edilebileceği’ tavrıına döndüğünü söyleyerek, “Bu vizyon gerçekliğe ve demokratik çözüme aykırı” dedi.