24 Ocak 2019
%AM, %05 %314 %2017 %06:%Kas

Erbil ve Bağdat arasında 7 maddelik öneri

Peşmerge Bakanlığı 2 Kasım’da Musul’da Irak heyetiyle görüştüklerini açıkladı. Bakanlık, Erbil ve Bağdat arasında sorunların çözümü için 7 maddelik bir öneri sunulduğunu belirtti

HABER MERKEZİ (05.11.2017) - Peşmerge Bakanlığı 2 Kasım’da Musul’da Irak heyetiyle görüştüklerini açıkladı. Bakanlık, Erbil ve Bağdat arasında sorunların çözümü için 7 maddelik bir öneri sunulduğunu belirtti.

Güney Kürdistan’da bağımsızlık referandumunun ardından merkezi Irak yönetimi ve Erbil arasında kriz yaşanmıştı. Peşmerge Bakanlığı, 2 Kasım’da Irak heyetiyle görüşüldüğünü ve 7 maddelik bir öneri sunulduğunu açıkladı.

Rudaw'a konuşan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, konuya ilişkin şunları söyledi: "2 Kasım'da Musul'da Irak heyetiyle görüştük. Bağdat ile Erbil'den askeri heyetler 7 maddelik bir taslak hazırladı. İki taraf da 7 maddelik taslak üzerinde ayrıntılı şekilde görüştü. Taslak önce Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasilere sunuldu. Ardından da Irak hükümetine gönderildi. Bağdat'tan sunulan önerilere yanıt vermesini bekliyoruz."

Bağdat'a sunulan 7 maddeye ilişkin ayrıntılı bilgi vermeyen Cabbar Yaver, "Genel anlamda ortak güçlerin tartışılan bölgelere yerleştirilmesi ve yönetimiyle ilgili görüştük. Sınır kapılarında sivil ve koalisyon güçlerinin olmasını istedik. 3 maddede anlaşamadık" dedi.