20 Ocak 2019
%AM, %05 %365 %2017 %07:%Kas

Hariri istifa etti: İsrail, İran ve Suudi Arabistan’dan açıklama geldi

Lübnan Başbakanı Hariri’nin, İran’ı işaret ederek suikast korkusuyla Suudi Arabistan’da istifa etmesinin ardından İsrail, İran ve Suudi Arabistan’dan ardı ardına açıklamalar geldi

HABER MERKEZİ (05.11.2017) - Lübnan Başbakanı Hariri’nin, İran’ı işaret ederek suikast korkusuyla Suudi Arabistan’da istifa etmesinin ardından İsrail, İran ve Suudi Arabistan’dan ardı ardına açıklamalar geldi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Suriye’yi ikinci Lübnan’a çevirmeye çalışan İran’ın saldırılarına karşı önlem alınması çağrısı niteliğinde” açıklamasında bulundu. İran ise “İstifa, Hizbullah’la yüzleşmek için alınmış açık bir Suudi Arabistan kararıdır” açıklaması yaptı. Suudi Arabistan iddiaları reddetti.

Hariri’nin istifasını açıklaması, ardından Suudi Arabistan’da en az 11 prens ve çok sayıda işadamının gözaltına alınması; ‘ABD-Suudi Arabistan-İsrail ve Hizbullah-İran ekseni arasında yeni bir gerilimin haberci’ yorumları yapıldı.

İsrail, İran ve Suudi Arabistan’dan açıklamalar

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, “İran, sadece İsrail’i değil bütün Ortadoğu’yu tehdit ediyor. Uluslararası camia, bu saldırıyı etkisiz hale getirmek ve karşı koymak için harekete geçmelidir” ifadelerine yer verildi.

İran Dışişleri Bakanı Müsteşarı Hüseyin Şeyhulislam tarafından yapılan açıklamada ise, istifanın arkasından ABD ve Suudi Arabistan olduğunu savundu. Şeyhulislam, İstifa, Hizbullah’la yüzleşmek için alınmış açık bir Suudi Arabistan kararıdır. Lübnan halkının onuruna saygı duyuyorsa ve onu korumak istiyorsa Hariri’nin istifasını Lübnan’dan yapmasını temenni ediyoruz, başka bir ülkeden değil” dedi.

Suudi Arabistan Körfez-Arap İşleri Devlet Bakanı Samir Sebhan ise Hariri’yi, istifasını sunması konusunda teşvik etmediğini belirtti.