Bu sayfayı yazdır
%AM, %06 %320 %2017 %06:%Kas

Belçika Katalan liderleri serbest bıraktı

Katalan lider Carles Puigdemont ve dört bakan, Belçika’da koşullu olarak serbest bırakıldı. Puigdemont ve dört bakan izinsiz ülkeden ayrılamayacak ve kalacakları yerin adresini vermek zorundalar

HABER MERKEZİ (06.11.2017) - Katalan lider Carles Puigdemont ve dört bakan, Belçika’da koşullu olarak serbest bırakıldı. Puigdemont ve dört bakan izinsiz ülkeden ayrılamayacak ve kalacakları yerin adresini vermek zorundalar.

Katalonya’da bağımsızlık ilanı sonrasında merkezi İspanya hükümeti Katalonya’nın özerkliğini askıya almış ve Katalan liderler hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

Belçika’da polise teslim olan Puigdemont ve dört bakan, sorgu yargıcı tarafından koşullu olarak serbest bırakıldılar.

Beşlinin 15 gün içinde Belçika'da mahkemeye çıkması gerekiyor. Belçika'nın Puigdemot ve bakanlarını 60 gün içinde İspanya'ya iade etmesi gerekiyor. Ancak bunun için hukuki bir engel konulmadığı sürece iadenin çok daha çabuk gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Belçika Savcılığı'ndan yapılan açıklamada "Brüksel Savcılığı'nın aranan tüm insanların koşullu olarak salıverilmesi talebi sorgu yargıçlığı tarafından yerinde görüldü" denildi.