22 Ocak 2019
%AM, %06 %378 %2017 %08:%Kas

Suudi Arabistan: İran’a cevap hakkımız saklı

Suudi Arabistan, Yemen’de Husilerin başkent Riyad’a düzenlediği balistik füze saldırına karşılık İran’a gerekli cevabı verme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı

HABER MERKEZİ (06.11.2017) - Suudi Arabistan, Yemen’de Husilerin başkent Riyad’a düzenlediği balistik füze saldırına karşılık İran’a gerekli cevabı verme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'da yayımlanan haberde yer alan açıklamada, İran'ın Husilere Suudi Arabistan'ı hedef alan balistik füzeler vermesinin 'savaş eylemi' olarak görülebilecek 'açık ve doğrudan askeri saldırı' olduğu savunuldu.

Açıklamada, "Koalisyon, İran'ın Husilere bu füzeleri tedarik etmesini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını, özellikle de 2216 sayılı kararının açık bir şekilde ihlal edilmesi olarak görüyor. İran'ın bu işte parmağının olması, komşu ülkelerin, dünya ve bölgenin barış ve güvenliğini hedef alan açık bir saldırıdır" ifadelerine yer verildi. Suudi Arabistan'ın ülke topraklarını ve vatandaşlarını koruma hakkının vurgulandığı açıklamada, "Suudi Arabistan, uluslararası hukukun tanıdığı şekilde ve uygun zamanda, topraklarını, halkını ve çıkarlarını müdafaa etme hakkına istinaden İran'a gerekli cevabı verme hakkını saklı tutmaktadır" denildi.