22 Ocak 2019
%AM, %14 %453 %2017 %09:%Kas

YRK: İran’ın saldırıları sürerse cevap veririz

YRK Merkez Karargah Komutanlığı, yazılı bir açıklama yaparak İran’ın Asos Dağı’na yönelik top saldırmalarını durdurmasını istedi

HABER MERKEZİ (14.11.2017) - YRK Merkez Karargah Komutanlığı, yazılı bir açıklama yaparak İran’ın Asos Dağı’na yönelik top saldırmalarını durdurmasını istedi.

Rojhilat Kürdistan'ı Savunma Güçleri (YRK) Merkez Karargah Komutanlığı, İran’ın 12 Kasım tarihinde Asos Dağı’nı vurduğunu belirten açıklamada, "İran güçleri 12 Kasım günü 09.30 ile 10.00 saatleri arasında keşif uçaklarının koordinesiyle Asos bölgesini top atışlarıyla vurmuştur. Saldırı nedeniyle Mawet ilçesine bağlı Galale köyündeki yurttaşların bağ ve bahçeleri zarar görmüştür. İkinci defadır yapılan saldırıların ilki İran keşif uçaklarının koordinesi ile Türk savaş uçakların tarafından yapılmıştı. Bombalama sonucunda güçlerimizin herhangi bir kaybı yoktur. Ancak Asos bölgesindeki yurttaşların bağ ve bahçelerinde maddi zarar meydana gelmiştir" denildi.

Saldırıların “TC” devleti ve İran arasındaki anlaşmanın sonucu olduğu vurgulanan açıklamada İran’a uyarıda bulunularak, saldırıların devam etmesi halinde bu durumun meşru savunma kapsamında değerlendirilerek cevap verileceğini dikkat çekildi.