Bu sayfayı yazdır
%AM, %19 %426 %2017 %09:%Kas

‘Mugabe istifadansa ölmeyi yeğliyor’

Zimbabve’de Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin istifadansa ölmeyi yeğleyeceği açıklanırken, halk darbe yapan orduya destek vermek için sokaklara çıktı

HABER MERKEZİ (19.11.2017) - Zimbabve’de ordunun yönetime el koymasının ardından ev hapsinde tutulan Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin istifadansa ölmeyi yeğleyeceği açıklandı.

Mugabe'nin yeğeni, cumartesi günü Güney Afrika'da Reuters'e açıklamalarda bulundu. Patrick Zhuwao, Robert Mugabe ve eşi Grace'in "doğru olanı yapmak için ölmeye hazır olduklarını" söyledi. Zhuwao, Mugabe'nin "istifa ederek geçen hafta gerçekleşen askeri darbeyi meşrulaştırmak niyetinde olmadığını" kaydetti.

Zimbabveliler sokakta

On binlerce Zimbabveli, orduya desteklerini ifade etmek için bayraklarla cumartesi günü başkent Harare'nin sokaklarına çıktı. "Mugabe, Zimbabve'yi terk et" gibi pankartların yanı sıra Mugabe'nin "sembolik tabutunu" da taşıyan eylemciler "Özgürüz!" sloganları attı ve askerlerle selfie çektirdi.

Eylemciler, Mugabe'nin yerini alması gündemde olan, "timsah" lakaplı eski Devlet Başkan Yardımcısı Emmerson Mnangagwa'nın posterlerini de taşıdı.