22 Ocak 2019
%AM, %07 %385 %2017 %08:%Ara

BMGK Kudüs gündemli toplanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Trump’ın Küdüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak adlandırmasının ardından Kudüs gündemli olarak yarın toplanacak

HABER MERKEZİ (07.12.2017) - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Trump’ın Küdüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak adlandırmasının ardından Kudüs gündemli olarak yarın toplanacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıması ve Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma talimatı vermesi tartışılmaya devam ediyor.

ABD medyasına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) diplomatlarının verdiği bilgiye göre, Konsey’in 8 üyesinin talebi üzerine söz konusu görüşme cuma günü yapılacak. Görüşme talebinin Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay'dan geldiği belirtildi.

BM Daimi temsilcisinden karara destek

Öte yandan, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise, yaptığı yazılı açıklamayla Trump'ın kararına destek verdi ve "Bugün Başkan, geç kalınmış bir karar için cesur ve tarihi bir adım attı" değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Trump, düzenlediği basın toplantısında, BMGK'nın 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi" ifadesini kullanmıştı.

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.