22 Ocak 2019
%AM, %09 %336 %2017 %07:%Ara

Schulz: Federal Avrupa için mücadele edeceğim

SPD Genel Başkanı ve Avrupa Parlamentosu eski başkanı Martin Schulz, 2025 yılında ‘Avrupa Birleşik Devletleri’ni kurmak için mücadele vereceğini söyledi

HABER MERKEZİ (09.12.2017) - SPD Genel Başkanı ve Avrupa Parlamentosu eski başkanı Martin Schulz, 2025 yılında ‘Avrupa Birleşik Devletleri’ni kurmak için mücadele vereceğini söyledi.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanu Martin Schulz, SPD kongresinde birbiriyle iç içe geçmiş bir Avrupa çağrısı yaptı.

Kongrede "Federal  Avrupa'yı yaratacak anayasal bir uzlaşı istiyorum" ifadesini kullanan Schulz, uzlaşının Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin onayına sunulmasını önerirken, uzlaşıya onay vermeyen ülkelerin ise otomatik olarak bloğun dışına kalacağını söyledi.

Schulz, uzlaşının 2025 yılında 'Avrupa Birleşik Devletleri' ile sonuçlanmasın istediğini ifade etti.

'Ortak finans bakanı, ortak finansal bütçe'

SPD'nin, mevcut Almanya Başbakanı Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile koalisyona gitmesi halinde, Almanya'nın Avrupa politikasının tasarrufa daha az odaklanacağını belirten Schulz, Avrupa bölgesinin daha çok yatırımın yanı sıra ortak bir finans bakanı ve finansal bütçeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 600 delegenin katılımıyla gerçekleşen kongre sonucunda, Schulz tekrar SPD'nin lideri olarak seçildi. Bununla birlikte, SPD'nin CDU ile koalisyon görüşmelerine katılmasına karar verildi.