22 Ocak 2019
%AM, %09 %343 %2017 %07:%Ara

BMGK Kudüs gündemiyle toplandı

BMGK, Trump’ın Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanıması kararı üzerine toplantı. Toplantının ardından AB ülkeleri “Kudüs üzerindeki egemenliği kabul etmiyoruz” dediler

HABER MERKEZİ (09.12.2017) - BMGK, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararı üzerine toplandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), toplantısında konuşan BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, çatışmanın çözülmemesinin Ortadoğu genelinde dini radikalizmin girdabına takılıp kalma riski taşıdığı uyarısında bulunarak, İsrail-Filistin barışını ilerletmek için acilen uluslararası çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Mladenov, Trump'ın kararının ardından şiddetin tırmanabileceğini ve barış hedefini uzaklaştıracak tek taraflı eylemler zincirinin ciddi risk taşıdığını söyledi.

AB: Kudüs üzerindeki egemenliği kabul etmiyoruz

Fransa, Almanya, İtalya, İsveç ve İngiltere büyükelçilerinin toplantı akabinde yaptığı ortak açıklamada, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve ülkenin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması kararına katılmıyoruz. Bu karar, Güvenlik Konseyi kararlarıyla uyumlu olmamakla birlikte bölgedeki barış umutları açısından yararsız" ifadesine yer verildi.

Avrupa Birliği (AB) üyelerinin bu çerçevedeki sabit fikrinin, Kudüs'ün, nihayetinde İsrail ve Filistin devletlerinin her ikisinin başkenti olması gerektiği yönünde olduğunun belirtildiği açıklamada, "O zamana kadar Kudüs üzerinde bir egemenliği kabul etmiyoruz." denildi.