20 Ocak 2019
%AM, %20 %393 %2017 %08:%Oca

EMİS’ten greve çıkan işçilere tehdit

EMİS, yaklaşık 2 bin metal işçisinin çıkacağı grev öncesi fabrikalara astığı yazıyla grevci işçileri işten atmakla tehdit etti

HABER MERKEZİ (20-01-2017)- Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS), bu sabah başlayan metal grevine karşı işçileri işten atmakla tehdit etti.

EMİS’in fabrikalara astırdığı açıklamasında “Grevin başlamasıyla birlikte işyerini terk eden takım arkadaşlarımız greve katılan olarak, işyerini terk etmeyenler ise katılmayan olarak tespit edilecektir” denilerek “istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmaması” demagojisiyle şu maddeler sıralandı:

1- Grevin uygulanmasıyla birlikte işyerini terk eden kişi yeniden iş başı yapmak istediği takdirde işveren bu kişiyi iş başı yaptırıp yaptırmamakta serbesttir.

2- Grevin uygulanmasıyla birlikte işyerini terk etmeyen kişi daha sonra greve katılmak amacıyla işyerini terk ettiği takdirde, greve katılmayan olarak tespit edilmiş olacağından, iş sözleşmesinin feshedilip edilmemesi işverenin takdirindedir.

3- Kanun gereği, grevin uygulanması ile birlikte greve katılan takım arkadaşlarımızın, grev gözcüleri de dahil, hiçbirisinin işyerine herhangi bir nedenle olursa olsun girmesi mümkün değildir. İşyerinin bahçesi bu uygulamaya dahildir. Takım arkadaşlarımızın istenmeyen bir yaptırımla karşılaşmaması için bu hususa özen gösterilmesi rica olunur.