22 Ocak 2019
%AM, %20 %536 %2017 %11:%Oca

Metal işçilerinin grevi yasaklandı

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) üyesi patronlara ait 13'ü fabrika olmak üzere 26 iş yerinde çalışan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 2200 işçinin bu sabah başlattığı grev Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelenerek fiili olarak yasaklandı

HABER MERKEZİ (20-01-2017)- Birleşik Metal İş Sendikası'nın örgütlü olduğu metal iş kolundaki 13 fabrikada 2 bin 200 işçinin katılımıyla bu sabah başlayan grev, "milli güvenliği tehdit ettiği" gerekçesiyle yasaklandı. Yasak jet hızıyla Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Bu sabah İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Manisa'daki ABB Elektrik, Grid Solution, Schneider Elektrik ve Schneider Enerji şirketlerine bağlı 13 fabrikada başlayan metal grevi yasaklandı. 

‘Milli güvenliğe tehdit’

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü 2 bin 200 işçinin bu sabah fabrikalarda toplanarak grev kararını asmasının ardından, jet hızıyla Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların imzasıyla grevin 60 gün süreyle ertelendiği duyuruldu. Greve yasak gerekçesi ise “Milli güvenliği tehdit ettiği” ileri sürüldü.