20 Ocak 2019
%AM, %24 %370 %2017 %07:%Oca

Metal işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı

EMİS ile Birleşik Metal-İş yönetimi, Çalışma Bakanlığı’nın çağrısıyla yapılan toplantıda anlaşma sağladı. İki yıllık varılan anlaşma, ABB, Schneider Enerji, Scheneider Elektrik ve General Elektrik’e bağlı fabrikalarda çalışan 2 bin 200 işçiyi kapsıyor

HABER MERKEZİ (24-01-2017)- EMİS kapsamındaki fabrikalarda çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin, yasaklanan grevi fiili olarak sürdürmesi üzerine devreye giren Çalışma Bakanlığı, patron sendikası EMİS ile Birleşik Metal-İş merkez yöneticilerini Ankara’ya toplantıya çağırdı. EMİS yöneticilerinin görüşme şartı olarak iş bırakma eyleminin sona ermesini istemesi üzerine, Birleşik Metal-İş merkez yönetiminin talebiyle fabrikalardaki eylem sona erdi.

Ardından başlayan görüşmeler gece geç saatlere kadar devam etti. Sendikacılar görüşme sonunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Anlaşmaya göre, saat ücretlerine ilk altı ay için 1.20 lira artı yüzde 7 artış, ikinci ve üçüncü altı aylar için ise enflasyon artı 1 puan artış yapıldı. Sadece Çiğli Schneider fabrikası için ise ilk altı ay zammı olarak 1 lira artı yüzde 7 artış belirlendi. Sosyal haklarda ise ilk yıl yüzde 27, ikinci yıl için ise enflasyon artı 1 puan artış yapılacağı bildirildi.