22 Ocak 2019
%AM, %24 %448 %2017 %09:%Oca

İSİG: 2016 yılında 96 göçmen işçi yaşamını yitirdi

İSİG göçmen işçilere dair rapor yayınladı. Yayınlanan raporda 2016 yılında en az 96 göçmenin yaşamını yitirdiğini açıklamadı

HABER MERKEZİ (24-01-2017)- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2016 yılında iş cinayetlerinde en az 96 göçmenin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

2016 yılında göçmen işçiler ile ilgili dört ayrı rapor hazırladıklarını belirten İSİG, bu raporlarda şu konulara değindi:
"-Göçmenlerin sadece Ege sularında değil çalışırken de yaşamlarını kaybettiğine,
-Türkiye'deki göç tartışmasının uluslararası bir boyut içinde incelenmesi gerektiğine,
-Avrupa Birliği ile yapılan göçmen pazarlığına,
-Patronlar için göçmenlerin ucuz emek gücü olarak görüldüğüne,
-İktidar için ise göçmenlerin oy deposu olacağı ihtimalinin göz önüne alındığına,
-Göçmen tartışmasının güncel olarak Suriye/Suriyeliler ekseninde şekillendiğine,
-Sendikal örgütlenmenin bir 'göçmen işçi politikası' olmadığına,
-Türkiyeli emekçilerin göçmenlerin işlerini ellerinden almasından cihatçı kaygısına kadar ekonomik, sosyal, kültürel nedenlerle göçmenlere mesafeli baktığına,
-İş cinayetlerinde yaşamını yitiren önemli bir bileşen olarak göçmenlerle 'ortak örgütlenme ortak mücadele' perspektifi oluşturulmasına,
-Dünyadan göçmen işçi örneklerinin incelenmesine"

Yıllara göre göçmen işçilerin ölümlerini inceleyen İSİG, 2013 yılında en az 22, 2014 yılında en az 53, 2015 yılında en az 67 ve 2016 yılında en az 96 göçmen işçi yaşamını yitirdi.

Türkiye'de en fazla Suriyeli göçmen işçiler yaşamını yitiriyor. 2016 yılında yüzde 61'i Suriyeli, yüzde 12'si Afgan, yüzde 5'i Gürcü, yüzde 4'ü Ukraynalı, yüzde 3'ü İranlı, yüzde 2'şer ile Iraklı, Özbek ve Ruslar takip ediyor.

Geçmiş yıllarda en çok ölümün yaşandığı tarım işkolu yerini inşaata bırakmıştır. Düşme nedenli ölümler özellikle inşaat işkolunda yoğunlaşan göçmen emeği nedeniyle geçen yıllara göre ilk sıraya yer aldı. İSİG, kalp krizi ve silahlı saldırı nedenlerinin dört ve beşinci sırayı alması ise göçmenlerin çalışma-yaşam koşullarının ağırlığı ve şiddete uğramaya açık bir toplumsal kesimi oluşturulmaları nedeninden kaynaklandığını kaydetti.

Geçen yıl çocuk işçi ölüm oranı yüzde 3 iken bu durum göçmen çocuk işçilerde yüzde 7'yi geçmiş durumda. Yine 18-27 yaş iş cinayeti oranı genelde yüzde 15 iken göçmen işçilerde yüzde 34.

İstanbul'dan Konya'ya, Adana'dan Bursa'ya, Elazığ'dan Antep'e kadar Türkiye'nin 34 şehrinde göçmen işçi ölümleri tespit ettiklerini ifade eden İSİG, İstanbul'da 16, Konya'da 10, Adana'da 6, Bursa ve Elazığ'da 5'er ölüm yaşandığını belirtti.