20 Ocak 2019
%AM, %31 %494 %2017 %10:%Oca

KESK: Hayır diyor

KESK, Anayasa referandumunda "Hayır" diyeceğini açıkladı. KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, tüm demokratik kesimleri referandumda "Hayır" demeye çağırdı.

HABER MERKEZİ (31-01-2017)- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) referandumdaki tutumunu genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. "Karanlığı yırtacak şafağı 'Hayır'la karşılayalım" pankartının asıldığı salonda konuşan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı, cezaevleri Cumhuriyet tarihinin doluluk oranlarını aşacak sayıda muhaliflerle doldurulduğunu belirtti. Gerçekleşen yönelimlerin ana nedenini referanduma götürecek anayasa değişikliğinin hayata geçirilmesi olduğunun netleştiğini belirten Köse, adım adım bugünlerin alt yapısının örüldüğünü söyledi. 

Köse, “Toplumsal sözleşme kaygısı baştan beri güdülmediği gibi, kuvvetler ayrılığı tümden ortadan kaldırılmakta, tüm yetkiler tek elde, tek partide, tek siyasal görüşte toplanmaktadır. Emekçilerin, demokrasi güçlerinin yüzyıllarca süren mücadelesi ile elde edilen ve hiçbir gerekçe ile ortadan kaldırılmaması gereken temel hak ve özgürlüklerin KHK’larla askıya alınmasının, ortadan kaldırılmasının önü açılmaktadır. Denetlenemeyen, eleştirilemeyen, anayasa üstü olan bir kişinin her şeyi belirlediği sistemin adı en basit ifade ile kula kulluktur, sulta sistemidir” diye konuştu.


'SOPALI SEÇİMLERE SÜRÜKLENİYORUZ'
Demokratik tartışma ortamının bulunmadığı günümüz koşullarında anayasa yapımından söz edilemeyeceğini söyleyen Köse, "Referandumun demokratik ortamda gerçekleşmesi sağlanabilirdi. Oysa tam tersi oluyor. OHAL altında, son derece eşitsiz şartlarda adeta 'sopalı' bir halk oylamasına sürükleniyoruz. Halkın serbest ve özgür bir tartışma ortamında kanaat oluşturma ve tercihte bulunma hakkı gasp edilmektedir” dedi.

KESK 'HAYIR'INI AÇIKLADI


Köse, "Anayasa değişikliğinin süreklileşmiş ve daha koyu bir OHAL rejimi getireceği" gerekçesiyle referandumda KESK ve bağlı sendikalarının "Hayır" diyeceğini söyledi. 

Köse, “Hayır” demelerinin nedenlerini şöyle sıraladı:

* Grev ve toplu sözleşme hakkımız, insanca yaşam, insanca çalışma hakkı, insanca yaşanabilir ücret ve güvenli bir gelecek için değişikliği reddediyor, referanduma ‘Hayır’ diyoruz!

* Emek, demokrasi, barış ve özgürlüklerimizi, ekmeğimizi, iş güvencemizi korumak ve ortak geleceğimizi savunmak için değişikliği reddediyor, referanduma ‘Hayır’ diyoruz!

* Süreklileştirilecek bir OHAL rejimi, cinsiyet ayrımcılığının daha da derinleştirilmesi, şiddet, taciz tecavüz, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının meşrulaştırılması demektir. Referanduma ‘Hayır’ diyoruz!

* Emeğimize, bedenimize, kimliğimize ve çocuklarımıza sahip çıkmak için değişikliği reddediyor, referanduma ‘Hayır’ diyoruz!

* Bu keyfiliği, zulmü ve zorbalığı reddediyor, referanduma ‘Hayır’ diyoruz!

* Referandum yolu ile tüm vatandaşlarımıza, emekçilere dayatılan 'Biat et rahat et'tir. Referanduma ‘Hayır’ diyoruz!