20 Ocak 2019
%PM, %04 %570 %2017 %12:%Şub

KESK üyelerine Malatya ve Ankara'da polis saldırısı

KHK’lerle ihraç edilen üyeleri eylem yapan KESK üyelerine polis müdahale etti. Malatya’da 30, Ankara’da ise 3 sendikacı darp edilerek gözaltına alındı

HABER MERKEZİ (04-01-2017)- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilen üyelerine ilişkin yaptığı basın açıklaması ve eylemlerle, üyelerinin işlerine iade edilmesini istedi. Ankara Şubeler Platformu üyeleri, OHAL’in kaldırılması, iş güvencesini ortadan kaldıran KHK’lerin iptal edilmesi ve ihraçların geri döndürülmesi için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Toplanma alanına gelen KESK üyelerine, polis tarafından "Yasak" denilerek izin verilmedi.

Yasağın hukuksuz olduğu belirten ve protesto etmek hakları olduğunu belirten KESK üyeleri oturma eylemi başlattı. Bu sırada polisler sendikacılara biber gazıyla müdahale etti.

Üç sendikacı darp edilerek gözaltına alındı.

Malatya

Malatya’da, Eğitim Sen ve SES üyesi Özkan Karataş, Erdoğan Canpolat, Cengiz Uğurlu ve Umut Sertaç Ökdemir adlı emekçiler, “İşimi geri istiyorum” sloganıyla aralıksız olarak düzenledikleri oturma eylemi 26'ncı gününde de devam etti. Emeksiz Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme, KESK Şubeler Platformu üyesi çok sayıda emekçi eyleme destek verirken, polis hiçbir gerekçe belirtmeden müdahale etti. Polis, en az 30 sendika üyesini darp ederek, gözaltına aldı. 

Gözaltına alınan KESK üyeleri, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.