22 Ocak 2019
%PM, %20 %595 %2017 %13:%Mar

Akdeniz Belediyesi'nde işçi kıyımı

Kayyum atanan Akdeniz Belediyesi’nde 130 taşeron işçinin işine son verildi. İşçilerden Güler Tan, "PKK/KCK ve FETÖ/PDY" örgütleri ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle işten atıldıklarını belirterek, "Söylesinler bize hangi örgütle ilişkimiz olduğunu? Örgütü nasıl belirlediler? Yoksa hangi örgütle ilişkimiz olduğunu biz mi seçeceğiz?" diyerek tepki gösterdi

HABER MERKEZİ (20-03-2017)- Mersin'in kayyum atanan Akdeniz Belediyesi’nde farklı birimlerde çalışan 130 taşeron işçisi işten atıldı. Olağanüstü Hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işten çıkarılan işçilere gönderilen tebligatta, “Akdeniz Kaymakamlığı ilçe Olağanüstü Hâl Bürosu'nun 14.03.2017 tarih ve 49779963951.01.15-E.108 sayılı yazısına istinaden Mersin İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan tahkikat sonucu PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatınız tespit edildiğinden 672 Sayılı KHK doğrultusunda Akdeniz Belediyesi’ndeki iş akdiniz 17/03/2017 tarihi itibari ile feshedilmiştir” ibarelerine yer verildi.

‘İşçilerle mücadele edeceğiz’

İşçiler bağlı oldukları DİSK Genel İş Mersin Şubesi'nde toplanırken, konuya ilişkin konuşan DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, uygulamanın keyfi olduğunu ve kanunların çiğnendiğini belirtti. Her dönem olduğu gibi yine işçilerin cezalandırıldığını söyleyen Göksoy, DİSK olarak sonuna kadar işçilerin arkasında olacaklarını ve işçilerin haklarını alana kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Ardından konuya dair işçilere bilgilendirmede bulunan avukat Murat Çakır, 
672 Sayılı KHK’nin taşeron işçiyi kapsamadığını söyledi. Yıllardan bu yana taşeron işçilerin de kamu personeli statüsünde görülmesi için mücadele ettiklerini kaydeden Çakır, ancak bunun kabul edilmediğini aktardı. 

‘Emeğimizin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz’

Akdeniz Belediyesi’nde 8 yıldır çalıştığını belirten Ayhan Macit adlı işçi, işten çıkarılmalarının siyasi olduğunu kaydetti. İşten çıkarıldıkları için boyun eğmeyeceklerini belirten Macit, kendilerinin işçi olduğunu ve emeklerinin kayyum tarafından istediği şekilde gasp edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Bir diğer işçi Özgür Oban da, hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldıklarını vurgulayarak, yaklaşık bir yıldır taşeron olarak çalışmasına rağmen kendilerine kamu personeli muamelesinin yapılmasını trajikomik bir durum olarak değerlendirdi.

‘Örgütü biz mi seçeceğiz, onlar mı belirleyecek’

İşçilerden Güler Tan ise, işten çıkarılmalarına gerekçe yapılan 672 Sayılı KHK’nin yanı sıra gönderilen tebligatta "PKK/KCK ve FETÖ/PDY denilerek iki örgüt ismi verildi ve bu örgütlerle irtibatlı olduğumuz söylendi. Ancak hangi örgütle ilişkimizin olduğu net olarak belirtilmedi. Söylesinler bize hangi örgütle ilişkimiz olduğunu. Anlayamadık. Örgütü nasıl belirlediler. Yoksa hangi örgütle ilişkimiz olduğunu biz mi seçeceğiz. Yoksa onlar mı hangi örgütle ilişkimiz olduğunu belirleyecekler” şeklinde tepki gösterdi. (dihaber)