20 Ocak 2019
%AM, %12 %431 %2017 %09:%May

DHF: Soma’nın öfkesi sermayeyi yıkacak!

Soma katliamının üçüncü yıldönümü dolayısı ile Demokratik Haklar Federasyonu tarafından bir açıklama yapıldı. ‘’Soma’nın öfkesi sermayeyi yıkacak’’ başlıklı açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz

HABER MERKEZİ(12.05.2017)-‘’Soma katliamının üzerinden üç yıl geçti. Resmi rakamlara göre en az 301 maden işçisi patronların daha fazla kâr elde etmeleri uğruna katledildi. Yetmedi, katliamı ‘fıtrat’ görenler tarafından işçiler yerlerde tekmelendi, tokatlandı, gaz bombalarına boğuldu.

İşçiye-emekçiye asgari yaşamı reva gören ‘TC’ devleti, işçiye daha fazla ölüm reva görürken, patronlara ise daha fazla kârı ‘layık’ görmektedir. Soma katliamından bugüne işçiler her gün daha fazla ölüyor. Her yıl işçi ölümleri artarak devam ediyor. İSİG Meclisi’nin son verilerine göre 2016 yılı boyunca 1970 işçi önlenebilir nedenlerden dolayı katledildi. 2017 yılının ilk yarısında ise işçi ölümleri her geçen gün artarak devam ediyor.

İşçi-emekçi düşmanlığının cisimleşmiş hali AKP/Erdoğan iktidarı, Soma katliamından bugüne işçiler-emekçiler için tek bir olumlu adım dahi atmazken, sermaye dostu politikalarını OHAL ile perçinlemiştir. Emekçilere olan düşmanlığını grev yasaklamalarına kadar götürmüştür. ‘Milli güvenlik’ adına yasaklanan grevlerin yanında, on binlerce kamu emekçisi gerekçe gösterilmeksizin işlerinden ihraç edilmiş ve tarih bir kez daha faşist ‘TC’ devletinin işçi-emekçi düşmanı gerçek yüzünü tarihe not etmiştir. AKP/Erdoğan iktidarı sendikasızlaştırmayı temel politika haline getirirken, sendikalar işçi sınıfı ve emekçilerin tüm taleplerine ya cılız seslerle karşılık vermiş ya da işçi sınıfı içindeki truva atı görevlerini ‘layıkıyla’ yerine getirmiştir. AKP ile kol kola mutluluk fotoğrafları veren sendikalar ve konfederasyonlar hafızlardaki yerini ısrarla korumakta, bu fotoğraflara yenisi eklenmektedir.

İşçiler-emekçiler emperyalist/kapitalist sistemin saldırılarına her gün bir yenisi ekleyerek güne başlamakta... Emperyalist/kapitalist dünya gericiliğinin emekçilere yönelik saldırılarının ülkemiz yürütücülerinden AKP/Erdoğan iktidarı, zaten oldukça cılız ve sınırlı olan birkaç hakkımıza da saldırmakta, adeta cebimizdeki tek kuruşa kadar sömürmeyi temel politikası haline getirmiş durumdadır. İşçilerin sömürdükleri alınterileri ve kanları üzerinden yükselen ‘TC’ devleti, şimdi de gözünü yüzyıllık mücadele sonucu kazanılmış olan kıdem tazminatı hakkına dikmiş durumda. İşçilerin ve emekçilerin artık bir adım dahi geri durma lüksü yok! Sömürü ve zulmünü OHAL ve KHK ile perçinleyen AKP/Erdoğan iktidarı, şimdi kıdem tazminatı hakkımıza göz dikerek, emekçiler üzerindeki baskı ve talanını arttırmak istiyor.

Soma katliamının üçüncü yılında sınıf kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz. Soma katliamının hesabını sormak, sömürü ve zulme karşı örgütlenmek, sınıf mücadelesine öznesi olmaktır. Güncel görevimiz ise kıdem tazminatına karşı mücadeleyi sokakta yükseltmektir’’.

Soma’nın Hesabı Sorulacak!