20 Ocak 2019
%PM, %12 %586 %2017 %13:%May

Eğitim emekçisine hapis cezası!

Dersim’de eğitim emekçisi olan Barış Keskin hakkında daha önceden verilen hapis kararı Yargıtay tarafından da onaylandı

DERSİM(12.05.2017)- Uzun zamandır kamu emekçileri üzerinde terör estiren AKP iktidarı, soruşturma ve ihraçların yanı sıra gerçekleştirdiği tutuklamalarla da halk kitleleri üzerindeki baskıyı arttırmaya devam ediyor.

Dersim’in Hozat ilçesinde Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği yapan ve Eğitim Sen Üyesi olan Barış Keskin hakkında, “terör örgütüne üye olmamakla birlikte, terör örgütü adına suç işlediği” iddiasıyla verilen 3 yıl 1 aylık hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.

2008 yılında, Van’da gerçekleştirilen baskında, evinde Yeni Demokrat Gençlik ve Demokratik Gençlik Hareketi açıklamaları bulunan Keskin, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmıştı. Aynı dosya üzerinden, 6 yıl sonra tekrar açılan davada ise Yeni Demokrat Gençlik (YDG) ve Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) açıklamaları “TKP/ML ve TMLGB örgütüne dair suç delili” olarak görülmüş ve 3 yıl 1 ay hapis cezası kararı alınmıştı. Yerel mahkemenin kararına gerçekleştirilen itiraz neticesinde Yargıtay’a taşınan dosyayla ilgili olarak 16.Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği hapis cezası kararını onadı.

Yargıtay kararıyla alakalı olarak görüştüğümüz Keskin, “İnsanların sokak ortasında infaz edildiği, siyasetçilerin hapishanelere doldurulduğu veOHAL’in olağanlaştırıldığı bir ülkeden bahsederken, devrimcilerin ve sosyalistlerin bu tarz cezalarla karşılaşmaması düşünülemezdi. Devlet, faşizmde ısrar ediyor ve buna uygun davranıyor. Bizler ise buna karşılık, boyun eğmeme geleneğimizi sürdürmekle mükellefiz.” ifadelerini kullandı.