20 Ocak 2019
%PM, %13 %853 %2017 %19:%May

Soma’da katledilenler İstanbul’da anıldı

Soma Katliamı’nın 3. yıldönümünde İstanbul’da emek örgütleri ve meslek odaları Beyoğlu Tünel’de eylem yaptı


HABER MERKEZİ (13.05.2017)- DİSK, KESK, TMMOB ve İstanbul Tabip Odası, Soma Katliamı’nın 3. Yıldönümünde Beyoğlu Tünel’de eylem yaptı. "Soma 301 can" yazılı dövizler taşındı. Eylemde "İş kazası değil bunlar cinayet", "Soma'yı unutma unutturma", "Madencinin feneri sönmeyecek", "Madencinin kaderi ölüm değildir" sloganları atıldığı eylemde "Soma'yı unutma unutmadık unutturmayacağız" pankartı açıldı.


Eylemde konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ata Esen, "bu işin fıtratında var" diyenlere tepki göstererek "Soma'da yaşamını yitiren işçi arkadaşlarımızı unutmayacağız, işçi katliamlarını unutmayacağız" diye konuştu.
TMMOB İKK Sözcüsü Cevahir Efe Akçelik ise, iş cinayetlerinin asıl sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu vurgulayarak Soma'nın üzerinden 3 yıl geçtiğini, devletin bu katliamdan ders çıkarmadığını söyledi.


İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç de işçi ölümlerini iş cinayeti olarak, daha fazlasını katliam olarak tanımladıklarını ifade etti. Mengüç, "katliamları önlemeyenler bu işin müsebbibidir" dedi
Ardından ortak açıklamayı DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi okudu. Türkiye ve Kuzey Kürdistan kentlerindeki madenlerde emekçiler, her geçen gün daha çok iş cinayetine kurban gittiğini belirten Çiftçi, "Soma'dan bugüne değişen bir şey yok, bizlerin de öfkesi ve acısı çok taze. Çünkü esas sorumlular hesap vermekten kaçmaktadır" dedi.
Çiftçi, emek ve meslek örgütleri olarak asli sorumluluklarını devrederek bu cinayetlere sebep olanların yargı önüne çıkarılmasını ve hesap vermesi gerektiğini vurguladı.