20 Ocak 2019
%AM, %21 %333 %2017 %06:%Haz

Petkim işçisi direnişte!

İzmir Aliağa’da bulunan Petkim fabrikasında Petrol-İş’e üye işçiler toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine direnişe geçtiler. Direnişe saldıran polis 12 sendikacıyı gözaltına aldı. Petkim fabrikasında gergin bekleyiş ve direniş hala devam ediyor

İZMİR(21.06.2017)- İzmir Aliağa bulunan Petkim fabrikasında Türk-İş’e bağlı Petrol-İş sendikası üyesi işçiler toplu iş görüşme sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine direnişe başladılar. Direnişe başlayan işçilere yönelik patron ve polis’in engelleme ve saldırıları ise devreye girmekte gecikmedi.

Direniş devam ederken patronun işçilere mal yüklemek üzere kamyona sokmak istemesine işçiler karşı koyarak engel oldular. Bunun üzerine patron her zamanki olduğu gibi sınıfsal karakterine uygun olarak polis çağırdı. Çevik kuvvet polislerinin fabrikaya gelmesi üzerine Petrol-İş sendikası yöneticileri ve temsilcileri kamyonların önüne geçtiler. İşçilerin polisle karşı karşıya gelmemesi için işçilerin bahçede beklemesine karar verildi. Sendikacılar kamyonların önünden çekilmek için biri baş temsilci olmak üzere 4 sendika temsilcisi hakkında verilen cezaların kaldırılmasını istediler.

Sendikacıların bu talebi kabul edilmeyince kamyonların önünden çekilmeyerek direnişe devam ettiler. Bunun üzerine sendikacılara saldıran polis 12 sendikacıyı gözaltına aldı. Polis saldırısı ile birlikte işçilerin aileleri de fabrikaya gelerek direnişe katıldılar.

Gözaltılara ilişkin bir açıklama yapan Petrol-İş sendikası, Petkim işçisinin onurlu mücadelesi bitirilmek ve hakkını arayan işçinin sesi kısılmak isteniyor dedi. Sendika yapılan saldırıyı kınarken gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Petkim fabrikasında direniş ve gergin bekleyiş hala devam etmektedir. Polis fabrika etrafında adeta yığınak yapmış durumdadır.