22 Ocak 2019
%PM, %02 %554 %2017 %12:%Ağu

Valilik yasakladı, işçiler kararlı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kadro davası açıp kazandıkları için işten atılan işçilerin oturma eylemine valilik izin vermedi, işçiler oturma eylemini sürdüreceklerini belirtti

HABER MERKEZİ (02.08.2017)- İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZELMAN, İZENERJİ, İZULAŞ, Grand Plaza şirketlerinin de aralarında olduğu 13 şirkette işten atılan işçilerin başlattığı oturma eylemi ikinci gününde İzmir Valiliği’nin izni olmadığı gerekçesiyle yasaklandı. İşçiler, yasağa tepki göstererek, eylemi sürdüreceklerini söyledi. 
DİSK’e bağlı Genel İş ve Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası üyesi işçiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi binası girişinde dün oturma eylemi başlattı. Bugün de "Adalet istiyoruz", "Tehditler bizi yıldıramaz", "Adalet işten çıkardı" yazılı dövizler taşıyan işçiler, sık sık işlerini talep eden sloganlar attı. 
Eylemdeki işçiler adına açıklama yapan Barış Kaya, şu ana kadar yaklaşık 100 işçinin hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını belirterek, belediyenin “verimsiz” ve “disiplinsiz” iddialarıyla işçileri işten atmaya devam ettiğini söyledi. “Bu adaletsizliktir” diyen Kaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü’nü hatırlatarak, "Bir yandan adalet için yürüyeceksiniz, bir yandan da işini isteyen insanları da kapı dışarı edeceksiniz. Yok öyle yağma. Adalet varsa herkes için var. Burası kamu kuruluşudur, burası kimsenin babasının çiftliği değildir. Çalışanlar alın terlerini, emeklerini vererek çalışıyorlar. Kimse kimseye babasının malını vermiyor. Biz hakkımızı istedik adaletsizliğe uğradık” diye konuştu. 
Ne olursa olsun haklarını aramaya ve direnmeye devam edeceklerini söyleyen Kaya, "Yasal olarak haklarımızı da mahkeme yoluyla arayacağız. Bizden özür dileyene kadar, işlerimizi geri verene kadar direneceğimizi belirtiyoruz. Her şartta her koşulda haksızlığın karşısında direneceğiz" ifadelerini kullandı. 
Kaya, valiliğin yasakladığı oturma eylemini de işlemlerini tamamlayıp en kısa sürede yeniden başlayacaklarını bildirdi.