20 Ocak 2019
%AM, %22 %360 %2017 %07:%Ağu

Bursa Aroma işçileri grevin 5. Gününde

Bursa’nın Gürsu ilçesinde 5 gündür direnişte olan Aroma işçilerine Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF) bir ziyaret gerçekleştirdi

BURSA (22.05.2017)- Sosyalist Meclisler Federasyonu, Bursa’nın Gürsu ilçesinde bulunan Aroma meyve suyu üretim fabrikasında greve başlayan işçileri ziyaret etti.

Tekgıda-İş Sendikası’na bağlı 290 işçinin toplu iş sözleşmesinde ‘’işveren’’in maaşlarda artırıma gitmemesi üzerine başlattıkları grev 5. gününde coşkuyla sürüyor. Aromaya bağlı iki fabrikada başlatılan greve bütün işçiler üretimi durdurarak destek veriyor.

Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF) faaliyetçilerinin burada işçiler ile gerçekleştirdiği sohbetlerde, emeğinin karşılığını alamadıklarını, kimi zaman 12-16 saatlere varan yoğun ve yorucu mesailerden, aynı zamanda bazı dönemler yağmur altında çalıştırılmalarından duydukları öfkeyi dile getirdiler. 13’ü kadın işçi olmak üzere toplamda 38 kadrosuz işçinin olduğu ve bütün bu kötü koşulların iyileştirilene kadar grevin sonlandırılmayacağı belirtildi. Öte taraftan, bir işçi, birçok kesimden destek aldıklarını, fakat burjuva medyanın grevlerini görmezden geldiğini belirterek tepki gösterdi.

Grev nöbeti sırasınca sık sık alkış ve ‘’ Yaşasın sınıf dayanışması, Direne direne kazanacağız’’ sloganları atılarak kazanımlar elde edilene kadar mücadele edileceği vurgusu yapıldı.