20 Ocak 2019
%AM, %05 %441 %2017 %09:%Eki

İSİG Meclisi: Eylül ayında en az 147 işçi katledildi

İSİG Meclisi’nin her ay düzenli olarak hazırladığı rapora göre, Eylül ayında en az 147 işçi katledildi

HABER MERKEZİ (05.10.2017) - İSİG Meclisi’nin her ay düzenli olarak hazırladığı rapora göre, Eylül ayında en az 147 işçi katledildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin her ay düzenli olarak hazırladığı raporlara göre 2017’nin Eylül ayında en az 147 işçi katledildi. Buna göre 2017’nin ilk dokuz ayında en az 1485 işçi katledildi.

Raporda ayrıca şu ifadeler yer aldı;

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da geçen hafta “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi”nin bir oteldeki kapanış konferansına katıldı. Burada iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili istatistiklere ulaşılamadığı yönündeki iddialara ilişkin olarak “Bu istatistiklerin güvenilirliği anlamında ufak bir kuşku ve boş bir nokta söz konusu değil. Bakanlık olarak istatistik anlamında herhangi bir sıkıntı olmadığını, Türkiye’nin geleceğine dair bütün politikaları istatistiksel verilerle ortaya koyduğumuzu belirtmek istiyorum” dediniz. İyi de sayın Bakan dört ay süren ‘sıfır kaza projesi’nde en az 753 iş cinayeti tespit ettik ve bu ölümlerin en az 167’si de kampanyanın ekseninde yer alan inşaatlarda gerçekleşti. Size somut sorular yönelttik fakat hala cevabını alamadık. Hatırlatalım:

1-  Devlette devamlılık esastır. Eski Bakan Müezzinoğlu’nun başlattığı ‘Sıfır Kaza Deklerasyonu’ndan haberiniz var mı? Haberiniz var ve kampanyaya devam ediyorsanız bu konuda neden açıklama yapmıyorsunuz ya da yapacak mısınız?

2-  Kampanya sürecinde (13 Mayıs-12 Eylül) hem genel olarak hem de kampanyanın ekseni ilan edilen inşaat işkolunda kaç işçi yaşamını yitirmiştir?

3-  Bu kampanya çerçevesinde işçi ölümlerinde geçmiş yıllara göre bir azalma meydana gelmiş midir?

4-  Bu kampanya için ayrılan bütçe ne kadardır? Ne kadarı hangi işler için kullanılmıştır?

5-  Bu dönemde inşaatlardaki ne gibi önlemler alınmış ve hangi şehirlerde kaç denetim yapılmıştır? Sonuçları nelerdir?

Türkiye’de sendikal mücadeleye baskı 12 Eylül süreci ile yarışmaktadır. Taşeron çalıştırma, ücretler, işçi eylemlerine müdahale, sendikal örgütlenmeyi engelleme, üç kuruşluk işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almama, çocuk işçilik, göçmen işçilerin yaşam sorunları, kadın işçilere dönük her alanda sömürü... onlarca örnek verilebilir. Ancak diğer yandan da sendikal direnişlerden tutun da çocuk ve göçmenleri de içine alan saya işçilerinin eylemleri ülkemiz geleceğine dair önemli deneyimler olarak yaşanmakta ve birçok şehirde adını bilmediğimiz işçi kardeşlerimizin ışık tutan eylemleri sürmektedir.”