20 Ocak 2019
%PM, %05 %550 %2017 %12:%Kas

Patron, işçileri fabrikaya kilitledi

Türk-İş’e bağlı Çimse-İş Sendikası’nın işçilerin kabul etmediği TİS’i imzalamasının ardından direniş başlatan Kluh Destek işçilerinden 40’ı dün sabah tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Patronun yaklaşık 150 işçiye “baskı” ile üretim yaptırmaya çalıştığı ve üzerlerine kapı kilitlediği bildirildi

HABER MERKEZİ (05.11.2017) - Türk-İş’e bağlı Çimse-İş Sendikası’nın işçilerin kabul etmediği TİS’i imzalamasının ardından direniş başlatan Kluh Destek işçilerinden 40’ı dün sabah tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Patronun yaklaşık 150 işçiye “baskı” ile üretim yaptırmaya çalıştığı ve üzerlerine kapı kilitlediği bildirildi.

Bu esnada sinir krizi geçiren 3 işçi ambulansla Tuzla Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Kilitlenen arkadaşlarının çalışmak istemediğini kaydeden dışarıdaki işçiler, "Fabrikadan çıkmak istiyor. Yan yana gelmek, toplanmak istiyorlar dağıtılıyorlar. Paşabahçe’den getirilen kişilere iş öğretmelerini istiyorlar. Zorla çalıştırıyorlar" dedi. işçiler, "Bugün işi durdurursa işçiler geçen seferki gibi milyon dolarlık mal kaybedecekler. O yüzden bırakmıyorlar. Bir taraftan da işsizlikle tehdit ediyorlar. ‘Arkadaşlarınız kovuldu isterseniz siz de çıkabilirsiniz’ diyorlar" sözleriyle yaşananları aktardı.

Üye oldukları Çimse-İş Sendikasına da tepkili olan işçiler, tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Sendika sözleşme döneminde buraya geldiğinde ‘Siz muhatabımız değilsiniz’ dedi. Madem muhatabın değiliz niye bizi üye yaptın? Zaten sendikayı oluşturan biziz.”