20 Ocak 2019
%AM, %09 %355 %2017 %07:%Kas

Zonguldak’ta grevci işçilere para cezası

Zonguldak’ta TTK’nın özelleştirilmesine karşı “yer altından çıkmama” eylemi yapan işçiler hakkında, greve katıldıkları gerekçesiyle 944 TL idari para cezası kesileceğine dair işyerine bildiri asıldı

HABER MERKEZİ (09.11.2017) - Zonguldak’ta TTK’nın özelleştirilmesine karşı “yer altından çıkmama” eylemi yapan işçiler hakkında, greve katıldıkları gerekçesiyle 944 TL idari para cezası kesileceğine dair işyerine bildiri asıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) özelleşmesinin önünü açan yasayı protesto eden yaklaşıl 2 bin işçi, “yer altından çıkmama” eylemi yaptı. 21 saat süren eylemin ardından, söz konusu maddeden TTK’nın çıkarılacağının açıklanmasının ardından eylem son buldu.

TTK Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı'nca gönderilen ve eylem gerçekleştirilen Kozlu, Üzülmez, Karadon, Armutçuk, Amasra müesseselerinde panoya asılan bildiride, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu'nun, 'Kanun dışı grev ve lokavt konusu' ile ilgili 70. maddesinde yer alan hükümlere göre eyleme katılan işçilere 944'er TL idari para cezası uygulanacağı ifade edildi.

GMİS: Para cezası uygulaması söz konusu değil

GMİS'ten yapılan yazılı açıklamada ise idari para cezası duyurusu ile ilgili kurum yöneticileriyle görüşüldüğü ve maden işçilerine para cezası uygulanmasının söz konusu olmayacağı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Her eylemde olduğu gibi, bu eylemde de resmi prosedür vardır. Genel Müdürlüğümüz resmi prosedür gereği müesseselerin tamamına bu yazıyı gönderdi. Bu daha önceki eylemlerimizde de olmuş olan bir şeydir. Ceza kesilmesi için yer altındaki ve yer üstündeki eyleme katılan bütün madenci kardeşlerimizin ifadesinin alınması gerekiyor. Öyle bir durum olmayacak. Yapılan resmi bir prosedürdür. Genel Müdürlüğümüz, sadece eylemlerin yasal prosedürünü hatırlatmıştır ve bu bağlamda da gerçekleşen eylem sonrası tutanak tutmuştur. Gerekli görüşmeler yapıldı, bir ceza uygulanmadı. Eğer işçimize ceza uygulanırsa sendika olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bundan işçimizin endişesi olmasın."