20 Ocak 2019
%PM, %12 %648 %2017 %14:%Ara

TDİ: 19 - 22 Aralık katliamını unutmadık/unutturmayacağız!

Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi(TDİ) 19 Aralık katliamının 17.yılı dolayısı ile bir açıklama yaparak etkinlik programını kamuoyu ie paylaştı

HABER MERKEZİ(12.12.2017)-  19 Aralık katliamının 17. Yıldönümü dolayısı ile Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi(TDİ) bir açıklama yaparak etkinlik programını kamuoyu ile paylaştı. 19 Aralık katliamı dolayısı TDİ tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

‘’Farklılıklarımızın, zenginliklerimizin iktidarlar tarafından zapturapt altına alınmaya çalışıldığı önemli araçlardan birisidir hapishaneler. Hapishaneler baskı, tecrit, işkence ve hak gasplarının merkezleri durumuna getirilmeye çalışıldığı her dönemde devrimci tutsakların iradesi ve direniş duvarıyla karşı karşıya kalmıştır. Hapishaneler ve katliam denilince tarihsel hafızalarda önemli bir yeri olan 19 Aralık 2000, kanla yazılı bir tarihtir.

Siyasi  tutsakların F Tipi hapishanelere sevkini engellemek için 29 Ekim 2000 de başlayan açlık grevi ölüm orucuna dönüştürülmüş ve bu direniş TC devletinin "hayata dönüş operasyonu" ile kanlı tarihine bir yenisi olarak eklenmiş, 28 devrimci tutsak katledilmiş ve yüzlercesi yaralanmıştır.19 Aralık günü 20 hapishaneye eş zamanlı yapılan bu operasyona tutsaklar 4 gün boyunca can bedeli direnişi sürdürmüşlerdir.

Bugün yaşananlar dün yaşananlarla aynı güzergâhta devam ediyor. Hapishanelerde başta sürgün sevkler, tecrit, işkence, kimlik dayatması ve hak gaspları olarak saldırılar dünü aratmayacak boyutlarda. Her gün yeni hapishane inşaatları yapılıyor. 80' lerde başvurulan Tek Tip Elbise saldırısı direniş duvarına çarpıp dönünce, bugün yine aynı saldırı bir kez daha gündemde.

Tarih tanıktır yaşananlara ve yaşanacaklara, dün olduğu gibi bugün de sürece hazırlıklı olmalı saldırıları birlikte püskürtmeliyiz. Bunun için katliamlarınızı unutmadık/Unutturmayacağız demek için Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi olarak başta tutsak aileleri ve yoldaşları olmak üzere tüm halkımızı hapishanelerden yükselen direniş tarihine sahip çıkmaya çağırıyoruz’’ denildi.

Eylem/Etkinlik Takvimi
Kahvaltı/Söyleşi
16 Aralık Cumartesi günü saat 11.00- 15.00 
Yer: Okmeydanı Yüz Çiçek Kültür Merkezi

Basın Açıklaması:

18 Aralık Pazartesi günü saat 13.00
Yer: Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi Önü