20 Ocak 2019
%AM, %14 %485 %2017 %10:%Ara

DİSK: Taşeron sistemi tümüyle ortadan kaldırılmalı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, taşeron sistemiyle ilgili, gelişme ve taslakların sendikalarla paylaşılmadığını, sistemin tümüyle ortadan kalkması gerektiğini söyledi

HABER MERKEZİ (14.12.2017) - DİSK Genel Başkanı Kani Beko, taşeron sistemiyle ilgili, gelişme ve taslakların sendikalarla paylaşılmadığını, sistemin tümüyle ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) hükümetin taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili vaatlerini değerlendirdi. DİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kani Beko, taşeron sisteminin AKP iktidara geldikten sonra esas istihdam biçimi haline geldiğini söyledi.

‘Bu bir lütuf değildir!’

Beko konuşmasında,  “Bugün gelinen noktada, geç de olsa bu akıl dışı, insanlık dışı, hukuk dışı istihdam biçimine kamuda son verileceğinin ilan edilmesi asla ve asla bir lütuf değildir” dedi. 

Taşeron işçilere kadro hazırlıkları sürecinde, sosyal diyalog mekanizmalarının işletilmediğini, gelişmeler ve taslakların sendikalarla paylaşılmadığını aktaran Beko, şöyle dedi: “Böylesine önemli bir konuya dair, hiçbir diyalog yürütmeden, tek taraflı olarak hükümet cephesinde yapılan kimi açıklamalar kadro umuduna bir kez daha gölge düşürmüş, işçiler endişeli bir bekleyiş içine girmiştir.” 

Beko, ellerinde bir taslak olmasa da yapılan kimi açıklamaları değerlendiren DİSK Yönetim Kurulu’nun hükümete yönelik şu görüşlerini paylaştı:  

1 - Yerel yönetimlerde çalışan taşeron işçiler, kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır.  

2 - Kamu iktisadi teşekküllerinde (KİT) çalışan taşeron işçiler de kadroya alınmalıdır.

3 - Güvenlik soruşturması ayrımcılık ve tasfiye yaratır.

4 - Sınav koşulu keyfilik yaratır.

5 - İkinci sınıf kamu işçiliğine hayır, haklar eşit olmalıdır.

6 - Geçmiş kayıplar karşılanmalı ve feragat koşulu aranmamalıdır.