20 Ocak 2019
%PM, %20 %561 %2016 %12:%Kas

Dev Maden-Sen: Şirvan'da göçüğün nedeni aşırı kar hırsı


Dev Maden-Sen, Siirt’in Şirvan İlçesinde Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik'e ait bakır madeninde meydana gelen göçüğe taşeronlaştırma ve özelleştirmenin neden olduğunu belirtti

HABER MERKEZİ (20-11-2016)- DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen, Siirt’in Şirvan İlçesinde Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik'e ait bakır madeninde meydana gelen göçüğe ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Madenlerde işçi katliamlarının devam ettiği belirtilen açıklamada, madende şev (toprak) kayması nedeniyle 16 işçinin göçük altında kaldığı ve bunlardan 6’sının cenazesinin çıkarıldığını kaydetti.

Madenköy bakır madeninde ana firma ile birlikte 4 farklı taşeron firmanın üretim yaptığı belirtilen açıklamada, "Açık ocak şeklinde çalışan Bakır madeninde 2016 Temmuz ayında da benzeri bir şev kayması meydana gelmiş ve her hangi bir can kaybı olmamıştı. Bölgenin yapısı gereği sekmenlerin daha düşük tutulması kademelerin daha kısa aralıklarda olması gerekmektedir. Ancak madeni işleten firmanın aşırı kar hırsı ve madenlerde ki işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmaması sonucunda şev kaymaları meydana gelmektedir. Bu katliamın nedeni olarak aşırı yağış ve heyelan gösterilmeye çalışılsa da asıl nedeni madende üretimin kurallara uygun yapılmaması ve madenlerdeki denetimsizliktir" diye vurgulandı.

Maraş’ın Elbistan İlçesi Cellolar kömür sahasında da benzer bir şekilde şev kaymasının meydana geldiğini ve 11 madenciden sadece 2’sinin canazesi toprak altında çıkarıldığını hatırlan Dev Maden-Sen, "Madenlerde ki denetimsizliğe ve işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersizliğine dikkat çekmek üzere yapılan her çağrı hükümet ve sermaye tarafından sizler ülkenin kalkınmasını istemeyen ihanet şebekelerisiniz denerek terörize edilmektedir. Hükümetin ve sermayenin bu tavrının sonuçları ise malumdur. Türkiye de 2015 yılında toplam 1730 işçi 2016 yılında 10 ayda en az 1600 işçi hayatını iş cinayetlerinde kaybetti" dedi.

Hükümetin Soma Katliamının ardından meclise getirdiği ve Soma yasası olarak bilinen maden yasası yer altı ve yerüstü maden işletmelerinde bir takım düzenlemeleri içermekteydi. Uygulanabilirliği tartışılan bir çok maddenin yanı sıra işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin bir an önce hayata geçirilmesi için yapılan baskıların sonuç vermediğini ifade eden Dev Maden-Sen, "İşçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanması son olarak 2017 haziran ayına ertelenmiş durumda" diye kaydetti.

Madenlerde ki denetimsizliğin, işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmamasının sonuçları ağır olduğunu vurgulayan Dev Maden-Sen, şu talepleri sıraladı:
"Taşeronlaşma uygulamaları ivedilikle iptal edilmelidir. Özelleştirmeler durdurulmalıdır. Ucuz üretim için ucuz işgücüne dayalı çalışma kolaycılığından vaz geçilmelidir. Denetimin özelleştirililip ticarileştirildiği mevzuat değiştirilerek kamu denetimi ve çalışanlar ile sendikaların denetimde söz sahibi olacağı bir yaklaşım değişikliği tartışmaya alınmalıdır." (etha)