20 Ocak 2019
%PM, %23 %604 %2016 %13:%Ara

TMMOB: KESK'in yürüyüşünü destekliyoruz

TMMOB: KESK'in 'İşimi, ekmeğimi geri istiyorum' şiarıyla İstanbul'dan Ankara'ya başlattığı 'Emekçi Yürüyüşü'nü desteklediklerini açıkladı

HABER MERKEZİ (23-12-2016)- TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK'in 'İşimi, ekmeğimi geri istiyorum' şiarıyla İstanbul'dan Ankara'ya başlattığı 'Emekçi Yürüyüşü'nü desteklediklerini açıkladı.

KESK, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen üyelerinin işe geri alınması için Ankara'ya başlattığı yürüyüş boyunca polis saldırısı ve engellemelerle karşılaştığını belirten Koramaz, saldırılara rağmen KESK'in yürüyüşünün devam ettiğinin altını çizdi.

Kamu emekçilerinin hiçbir yasal soruşturma yapılmaksızın, temel hukuk normlarının dışında, temel insan haklarına aykırı olarak işlerinden atılması, savunma haklarının elinden alınması, işsizlik ve yoksulluğa itilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Koramaz, "Söz konusu akıl almaz uygulamalara, KHK'lar ile açığa almalara ve işten çıkarmalara son verilmeli, hukuksuzca ihraç edilen kamu personeli derhal görevlerine iade edilmelidir." dedi.

Koramaz, "TMMOB, emekten, demokrasiden, barıştan yana tüm üyelerinin ve tüm kamu görevlilerinin yanındadır. Emek ve demokrasi mücadelesinde kardeş mücadele örgütümüz olan KESK'in ihraç edilen ve açığa alınan üyelerinin görevlerine iade edilmesi amacıyla başlattığı ve Ankara'da sona erecek olan 'Emekçi Yürüyüşü'nü Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olarak destekliyor, dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz." diye kaydetti.