20 Ocak 2019
%AM, %05 %457 %2017 %09:%Oca

KESK ve TMMOB’dan ihraçlara karşı mücadele çağrısı

KESK ve TMMOB üyesi 41 memurun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında ihraç edilmesine tepki gösteren emek ve meslek örgütleri, açığa almaların kendilerine yönelik susturma operasyonu olduğunu belirtti

HABER MERKEZİ (05-01-2017)- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Tarım İl Müdürlüklerinde KESK'e Bağlı Tarım- Orkam Sen, üyelerine dönük gerçekleşen açığa almalara karşı, TMMOB Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. "Örgütlü, Mesleki ve demokratik sendikal faaliyetlerimizden vazgeçmeyeceğiz. Cadı avları bizi yıldıramayacak" pankartının asılı bulunduğu toplantı salonunda, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Emin Koramaz, KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, ve Tarım Orkam-Sen Başkanı Hamit Kurt katıldı.

Ortak basın açıklamasını yapan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Emin Koramaz, Türkiye'de son 14 yılın en karanlık döneminin yaşandığını ifade ederek, Ülkemizde demokrasiye ve insan haklarına dönük bir kıyım yaşanıyor" dedi.

'Açığa almalar susturma operasyonudur’
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda çalışan KESK ile TMMOB üyesi 41 kişinin işten çıkarıldığını aktaran Koramaz, "Mesleklerinde 20 yılı aşkın deneyimleri bulunan ve sendikal mücadele yürüten arkadaşlarımıza hiçbir soruşturma açılmadan işlerinden uzaklaştırılmıştı. Keza bakanlığın son yazısı ile açığa alınan 41 arkadaşımızın Tarım ve Ormancılık işkolunda örgütlü olan KESK'e bağlı Tarım Orkam- Sen ve TMMOB'a bağlı Ziraat Mühendisleri Odasının yöneticileri ve iş yeri temsilcileri olması kurumlarımıza yönelik susturma operasyonun bir parçasıdır" diye konuştu. 

'Açığa almalar tesadüf değildir’

Açıklamanın ardından kısa bir konuşma yapan KESK Eşgenel Başkanı Lami Özgen, üyelerinin açığa alınmasının tesadüf olmadığını vurgulayarak, "Artık bu haksız ve hukuksuz vahşete bir kez daha dur diyoruz. İşimize ve emeğimize karşı geliştirilen tüm saldırılara karşı her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz" diye belirtti.

'Arkadaşlarımızın sosyalist kimlikleri ortadadır’

Ardından konuşan Tarım Orkam-Sen Başkanı Hamit Kurt ise, "Açığa alınan arkadaşlarımız ‘FETO terör örgütü’ kapsamında alınmışlardır. Oysaki Arkadaşlarımızın gerek sosyalist kimlikleri gerek de Alevi kimlikleri gün yüzü gibi ortadadır. Onlarda iyi biliyorlar ki bizim arkadaşlarımızın FETÖ ile hiçbir bağlantısı yoktur" diye konuştu.