17 Ocak 2019
%PM, %16 %747 %2017 %16:%May

İÜ’lü kadınlar “Tacize geçit yok”

İstanbul Üniversitesi’nde kadınlar, üniversite de yaşanan dijital şiddet ve tacizi protesto etmek amacıyla İÜ ana kapı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (16.05.2017)- İÜ’lü kadınlar, üniversitede yaşanan dijital şiddet ve tacizi protesto etmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Gizem Kılıç, Edebiyat Fakültesi bahçesinde bir kadının gizlice fotoğrafının çekildiğini ve Göktuğ adlı erkek tarafından Twitter'da hedef gösterilip, linç edildiğini hatırlattı. Göktuğ adlı erkeğin yaptığının taciz olduğunu vurgulayan Kılıç, "Biz İstanbul Üniversitesi'nden kadınlar olarak okulumuzda bugüne kadar tacize karşı kadın dayanışmasını inatla yükselttik. Hatırlatalım, bundan bir buçuk yıl önce özel güvenlik görevlisi Emrullah Beyaz ve akademisyen Murat Ali Karevelioğlu'nun kadınları taciz ettiği ortaya çıktığında kadınlar büyük bir mücadele vermişti. Kadın dayanışmasının sonucu olarak ise ikisi de bir buçuk yıldır okulun kapısından içeri giremiyorlar" dedi.
Hiçbir şeyin tacizi meşrulaştıramayacağına dikkat çeken Gizem Kılıç, Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için tekme atılmasını hatırlatarak şunları da söyledi: "'O saatte orada ne işi varmış?' diyerek tecavüzü aklayan, 'Kadın dediğin evinde oturur.' diyen, kıyafetinden ötürü bir kadının gizlice fotoğrafını çekmeyi meşru gören zihniyeti biz kadınlar yıkacağız. Bugüne kadar okulumuzda kadın dayanışmasını nasıl yükselttiysek bundan sonra da yükseltmeye devam edeceğiz. Kadın dayanışması olduğu sürece bu okulda tedirgin olması gereken kadınlar değil tacizcilerdir. Çünkü bizler tacizcilerin ellerini kollarını sallayarak bu okulda gezmelerine izin vermeyeceğiz."