23 Ocak 2019
%AM, %30 %362 %2017 %07:%Kas

Üniversite öğrencileri kendi mahkemelerini kurdu

Üniversite öğrencileri “Gençlik mahkeme kuruyor” şiarıyla bir araya geldi ve öğrencilerin değil hukuksuz müdahalelerin yargılanması gerektiğini söyledi

HABER MERKEZİ (30.11.2017) - Üniversite öğrencileri “Gençlik mahkeme kuruyor” şiarıyla bir araya geldi ve öğrencilerin değil hukuksuz müdahalelerin yargılanması gerektiğini söyledi.

İstanbul’da bulunan Halep Pasajı SES Tiyatrosu’nda bir araya gelen üniversite öğrencileri “Gençlik mahkeme kuruyor” dedi. Farklı üniversitelerden çok sayıda öğrencinin katıldığı toplantıya, avukatlar Özge Demir, Kemal Aytaç, KHK ile İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler Cemil Ozansu, Baran Nevcanoğlu, Fırat Vural Çamlıca, Ayşenur Gürel temsil etti.

Avukat Kemal Aytaç gençlik tarafından kurulan mahkemeye başkanlık etti. Aytaç,  “Biz burada halkın ve kamuoyunun adına bir araya geldik. Bu ülkede darbe yapanların adı bile anılmazken, halkın çocuklarının isimleri hafızlarda taze duruyor. Burada konuşacağımız konular gerçek yaşamın parçalarıdır. Bugün burada düzenlenen yargılama da insanlık adına yapılan bir yargılama olacak” dedi.

Üniversitelerde ÖGB ve polis baskısı var

İstanbul Üniversitesi’nde yaşanan hukuksuzlukları dile getiren Melda Karaoğlu, “Yıllarca üniversitelerde akademi için direnen hocalarımız AKP ile birlikte ihraç edildi. Üniversitemiz pazarlama alanı haline getirilerek akademiden tamamen uzaklaştırıldık” dedi. Okul içinde öğrencilerin söz hakkının olmadığını söyleyen Karaoğlu, “Özel Güvenlik Birimleri tarafından sürekli tehdit ve baskı ile karşı karşıyayız. Fikirlerini ifade etmek isteyen öğrenciler polis ve ÖGB ile karşılaşmakta” dedi.

Marmara Üniversitesi adına suçları teşhir eden Doğacan Ertuğrul, rektörlerin AKP ile ilişkiler geliştiğini belirterek, “Patronlar ile aranız iyi değilse, paranız yok ve babam sağ olsun diyemiyorsanız üniversite okumanız neredeyse imkansız” dedi. AKP ile birlikte öğrencilere yönelik baskıların arttığını vurgulayan Ertuğrul,  “Üniversitelerde sosyalist öğrencilerin düzenlemek istediği etkinliklerin afişlerinin asılmasına izin verilmezken, Anadolu Gençlik Derneğinin tüm etkinlikleri serbest bırakılmış hatta desteklenmiştir” dedi. Üniversite kampüslerinin ranta peşkeş çekildiğini söyleyen Ertuğrul, “Üniversitemiz sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda akademik olarak da tüketilmekte” dedi. 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) adına konuşan Zeynep Sonğurttekin AKP’nin gericilik politikalarının her fakültede işlevsel hale getirmeye çalıştığına dikkat çekerek, “DAİŞ gibi canilerin propagandasını yapan öğrenciler üniversitede elini kolunu sallayarak geziyor hatta rektörlük ve ÖGB tarafından desteklenmektedirler” dedi.

AKP üniversiteleri sermayeye peşkeş çekti

 Öğrencilerin üniversiteler adına yaptıkları suç duyuruları ardından mahkeme heyetini kararını açıkladı. Kararı heyet adına açıklayan avukat Özge Demir, AKP’nin üniversiteler üzerinde çıkarları doğrultusunda sermayeye peşkeş çektiğini belirterek, “AKP yandaşlığı yapan, bilimden uzak rektörlerin görevden alınmasına, bilimi savunan ve ihraç edilen akademisyenlerin biran önce görevlerine geri dönülmesine, üniversite sanayi işbirliğinin biran önce son bulmasına, kadın düşmanlarının üniversitelerde barındırılmamasına, şirketlerin kar güdümü içinden çıkarılmasına, üniversitelerin bilimsel, ücretsiz, özgür düşüncenin üretildiği gerçek akademi alanlarına dönüştürülmesine karar verilmiştir” şeklinde yargılama sonuçlarını açıkladı.

Yargılama sonuçlarının ardından yapılan değerlendirmeler suç işleyen rektörler, öğretim görevlileri, kamu çalışanları ve AKP iktidarının suçları kabul görüldü. Öğrenciler son olarak özgür ve eşit üniversite için mücadele etmeye devam edecekleri mesajını verdi.