23 Ocak 2019
%PM, %13 %563 %2015 %12:%Kas

Anadolu Üniversitesi'nde Silvan protestosu

Eskişehir'de bulunan Anadolu Üniversitesi'nde öğrenciler bir basın açıklaması yaparak Silvan'da yaşanan katliamları ve saldırıları protesto ettiler

ESKİŞEHİR (13.11.2015) – Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Silvan'da yaşanan katliam ve saldırılar protesto edildi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Yemekhanesi önünde saat 12.00’de bir araya gelen ve aralarında Demokratik Gençlik Hareketi Eskişehir Örgütlülüğü ’nün de bulunduğu devrimci-demokrat gençlik örgütleri Silvan’da yaşanan katliamları ve saldırıları protesto ederek bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında Silvan’da yaşanan katliamın bir devlet geleneği olduğu buna karşı Silvan halkının meşru direnişinin selamlandığı belirtildi. Üniversite öğrencileri olarak “Sarayın” imha politikalarına karşı Silvan halkının yanında olma çağrısı yapılarak basın açıklaması sonlandırıldı. Basın açıklaması sırasında sık sık “Katil devlet hesap verecek, Silvan Halkı yalnız değildir, Biji berxwedane Farqine” sloganları atıldı.

Basın açıklaması sonrası Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Yemekhanesi önünde bir oturma eylemi gerçekleştiren kitle Cumartesi (14.11.2015) günü saat 13.00’te Eskişehir Adalar Migros önünde Silvan için yapılacak olan basın açıklamasına çağrıda bulunarak eylemi sonlandırdı.