17 Ocak 2019
%PM, %19 %854 %2015 %19:%Kas

Anadolu Üniversitesi'nde Suruç anması

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde öğrenciler 20 Temmuz'da Suruç'ta gerçekleşen katliamda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenledi

ESKİŞEHİR (19.11.2015) - Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Suruç Anması gerçekleştirildi. 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde Suruç Katliamı'nın 4. Ayında aralarında Demokratik Gençlik Hareketi Eskişehir Örgütlülüğü'nün de bulunduğu devrimci, sosyalist, yurtsever gençlik örgütleri saat 18:15'te Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Yemekhanesinde bir araya geldi. Bir araya gelen kitle Yunus Emre Kampüsü Cumhuriyet Nizamiye Kapısı önüne yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık "Suruç'un hesabı sorulacak", "Katil devlet hesap verecek", "Alper yoldaş ölümsüzdür" sloganları atıldı. 

Kitle kampüs içinde bulunan KYK Öğrenci Yurdu önüne geldiğinde Nizamiye Kapısı önünde TOMA ve çevik kuvvet ekipleri konumlandırıldı. Kitlenin iradeli duruşu ve kararlılığı  ile çevik kuvvet ekipleri geri çekilerek kampüsten dışarı çıktı. Kampüs girişinde Suruç'ta ölümsüzleşenler için türküler ve marşlar söylenerek simgesel olarak 33 dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirildi. 

Oturma eyleminden sonra Suruç’ta ölümsüzleşen şehitlerimiz şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup basın açıklamasına geçildi. Yapılan basın açıklamasında Rojava devrimine dikkat çekilerek “Kobane düştü düşecek” diyenlere Kobane zaferinin bir cevap olduğu vurgulandı

Faşist TC Devleti’nin Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da, Dersim’de, Reyhanlı’da son zamanlarda Amed’de, Suruç’ta, Ankara’da katliamları teşhir edilerek halkları soykırıma/katliama uğratıp sonrasında üstünü örtmesini bir gelenek haline getirdiği belirtildi. Halkların tüm katliam/soykırım ve faşist baskılara karşı mücadeleyi sahiplenmesi çağrısında bulunarak basın açıklaması sonlandırıldı.