17 Ocak 2019
%AM, %26 %388 %2015 %08:%Ara

DGH: Aynı cüret ve kararlılıkla mücadelemiz devam edecek

DGH, 4 faaliyetçisinin bildiri dağıtırken gözaltına alınarak, karakolda ve yolda işkence görmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı

HABER MERKEZİ (26.12.2015) - Geçtiğimiz günlerde 4 Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) faaliyetçisi, Esenler Ticaret Meslek Lisesi önünde "Nasıl bir lise istiyoruz" başlıklı kampanya dahilinde bildiri dağıtırken polislerce gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan DGH faaliyetçileri karakola götürüldükleri sırada ve karakolda işkence gördü. Bir DGH faaliyetçisinin kolu incinerek alçıya alınırken bir DGH faaliyetçisinin ise çenesi çıktı. Bununla birlikte DGH faaliyetçileri yoğun bir sözlü saldırıya maruz kaldı.

Demokratik Gençlik Hareketi yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. DGH açıklamasında; "DGH olarak sömürü düzenine karşın tüm işkencelere ve tehditlere rağmen geri adım atmak şöyle dursun daha cüretkarlaşıp meşru demokratik mücadelemizin sonuna kadar savunucusu ve uygulayıcısı olacağımızı ilan ediyor, tüm halk gençliğini bu vesile ile Kürdistan’daki katliamlara karşı mücadele etmeye ve mazlum Kürt ulusuna ses vermeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verdi.

DGH'nin açıklaması ise şu şekilde;

"Demokratik Gençlik Hareketi Bağcılar örgütlülüğümüz, liseler üzerine “Nasıl bir lise istiyoruz” adlı bir kampanya başlatmış ve vakit kaybetmeden bu kampanyanın pratik ayağını örmeye başlamıştı. Geçtiğimiz Pazartesi günü Esenler Ticaret Meslek Lisesi önünde kampanyanın bildirilerini dağıtırken lise öğrencilerinin tüm engelleme çabalarına karşın işkence ile  dört yoldaşımız gözaltına alınmış, işkence aynı biçimde ekip otobüsünde de devam etmiş, yoldaşlarımız en pespaye hakaretler ve küfürler eşliğinde dayaktan geçirilmiştir. Nihai olarak ifade verme bahanesi ile karakola götürülen yoldaşlarımız burada da polislerin toplu biçimde yaptıkları işkenceye maruz kalmışlar ve elleri kelepçeli biçimde karakolun merdivenlerinden atılmışlardır. Yapılan işkenceler sonucunda bir yoldaşımız kolu incinerek alçıya alınmış bir başka yoldaşımızın ise çenesi çıkmıştır.

Demokratik Gençlik Hareket İstanbul Örgütlülüğü olarak ifade etmekte beis görmüyoruz ki; faşizmin hiçbir baskı ve tahakkümü bizi meşru ve demokratik mücadelemizden geri düşürecek ve sönümlendirecek bir muhtevaya sahip değildir. Bu sebeple aynı cüret ve kararlılıkla mücadelemizi dün sürdürdüğümüz gibi bugün de aynı biçimde devam ettiriyoruz. Çünkü biz bir kavganın ve mücadelenin tarafıyız. Zeminimiz ve durduğumuz nokta savunmasız dört gence en azgın biçimde saldırıp onları elleri kelepçeli bir şekilde merdivenlerden yuvarlayan taraftan meşru ve paha biçilemezken onlar açısından devasa derecede korkutucudur. Dolayısıyla yapılan her türlü pespayelik bu korkunun ve zalimliğin yansımasından başka hiçbir şey değildir. Nasıl ki Kürdistan’da yapılan katliamlar, insanların vücutlarından çıkan onlarca mermi, savunmasız çocukların roketler ve bombalar eşliğinde kıyımdan geçirilmesi belli bir korkunun ürünü ise bu pratikte  tek kelimeyle aynı korkunun sirayet edişidir. Son kertede bir kez daha ilan ediyoruz ki bu sömürü düzenine karşın görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olarak, var olan gücümüzün daha da ötesinde bir gayretle DGH olarak sömürü düzenine karşın tüm işkencelere ve tehditlere rağmen geri adım atmak şöyle dursun daha cüretkarlaşıp meşru demokratik mücadelemizin sonuna kadar savunucusu ve uygulayıcısı olacağımızı ilan ediyor,tüm halk gençliğini bu vesile ile Kürdistan’daki katliamlara karşı mücadele etmeye ve mazlum Kürt ulusuna ses vermeye çağırıyoruz."