18 Ocak 2019
%PM, %27 %631 %2015 %14:%Ara

YDG-H: Amed'de en az 5 özel harekatçı öldürüldü

YDG-H yazılı bir açıklama yaparak "TC" Devletinin özyönetim alanlarında ilerleyemediği için sivilleri kalkan yaptığını ayrıca Amed'de en az 5 özel harekatçının öldürüldüğünü ifade etti

HABER MERKEZİ (27.12.2015) - Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) Kürdistan'da yaşanan devlet saldırıları ve direnişe ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

YDG-H, AKP'nin özyönetim alanlarında ilerleyemediğini bu sebepten sivilleri kalkan yaptığını ifade etti. Ayrıca açıklamaya göre Amed'de en az 5 özel harekatçı öldürüldü.

Açıklamada Cizre’deki direnişe ilişkin şu bilgiler verildi;

‘’25 Aralık günü düşmanın Cizre’de çeteler Nur ve Cudi mahallesine taklarla girmeye çalışıyor. Burada gençlerin verdiği karşılık sonucu düşman güçleri geri çekiliyor. Nur mahallesinde ise düşmanın askeri amaçla kullandığı bir robot gençlerin eline geçmiştir. Ayrıca Cudi mahallesinde de düşmanın sivillere karşı yaptığı saldırılarda 1 çocuk katledilmiştir. 1 kadında yaralanmıştır.’’

Amed'e ilişkin ise şunlar katdedildi;

"24 Aralık’tan itibaren günü düşman çeteleri Sur ilçesine bağlı Hasırlı civarında halkın evlerini yıkarak ilerlemeye çalışmaktadır. Düşmanın halka karşı başlatmış olduğu saldırılara karşılık gençlerin Hasırlı'da yaptığı misilleme eylemlerinde net 4 olarak çete öldürülmüştür. 25 Aralık günü ise düşman güçleri Kurşunlu camii ve Hasırlı arasında tanklarla ilerlemeye çalışmışlardır. Buna karşılık gençler bu tankları roketler ile vurmuştur. Darbelenen bu tanklar geri çekilmiştir. Aynı gün Sur ilçesine bağlı yoğurt pazarında çeteler mahalleye sızma girişiminde bulunuyor. Bunu fark eden gençler burada çeteleri etkili bir şekilde vuruyor. Burada net 1 özel harekat çetesi öldürülmüştür. Amed merkeze bağlı başta Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur ilçesine yakın mahallelerde olmak üzere tüm ilçelerde her gün silahlı eylemler gerçekleşmektedir. Fakat bu eylemlerin sonuçları net bilinmiyor.

Sivilleri hem hedef alıp katleden hem de kendine kalkan olarak kullanmaktan hiç çekinmeyen rejim güçleri bunu çok iyi bilmelidir ki, katledilen ve edilmekte olan bu halkın kanında boğulacaktır ve bu katliamların hesabı misliyle sorulacaktır. YDG-H olarak halkımızın desteği olduğu müddetce işgalci hiçbir gücün öz yönetim alanlarına girmesine izin vermeyeceğiz. Kürdistan şehirlerinde öz savunmayı yayarak Kürdistan halkının Özgür İradesi tanınıncaya kadar direnişimizi yükseltmeye devam edeceğiz."