17 Ocak 2019
%AM, %29 %441 %2015 %09:%Ara

Munzur Üniversitesi'nde Roboski anması

Munzur Üniversitesi'nde öğrenciler Roboski anması gerçekleştirdi. Roboski'nin yanı sıra Kürdistan'da yaşanan katliamları kınayan gençler, bir yürüyüş ve basın açıklamasının yanı sıra dersleri bir gün boyunca boykot etti

HABER MERKEZİ (29.12.2015) - Munzur Üniversitesi'nde "Roboski, Cizre, Nusaybin, Silvan, Silopi katliamcı devlet" yazılı pankart arkasında bir araya geldi. Öğrenciler katliamları kınamak ve katliamlarda hayatını kaybedenleri anmak için yemekhane binası önünden rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti. Rektörlük binasının önüne gelindiğinde ise 1 dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının ardından ise oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi sırasında sık sık, "Roboski'yi unutma unutturma", "Katil devlet hesap verecek" sloganları atıldı. Ayrıca öğrenciler Kürdistan'da yapılan katliamlara dikkat çekmek ve protesto etmek için 1 günlük ders boykotu ilan etti.

Polis ise basın açıklamasının ardından okul içerisine TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla bekledi. Polisin okulun yemekhanesinde ve fakültelerde keyfi kimlik kontrolü yapmak istemesi üzerine öğrenciler tepki gösterdi. Öğrenciler "Polis gidecek üniversiteler bizimdir", "Faşizme karşı omuz omuza", "Polis üniversiteden defol", "Üniversiteler bizimdir bizim kalacak" sloganları attı.

Saat 14.00 civarında akademisyenler ve öğrenciler rektörlük binasına doğru yeniden yürüyüş gerçekleştirdi. Polis rektörlük binasına çekildi. Tepkilerini dile getiren öğrenciler heyet oluşturarak rektörlükte görüştü.