18 Ocak 2019
%AM, %31 %533 %2015 %11:%Ara

Kocaeli ve Uludağ Üniversitelerinde 8 öğrenci tutuklandı

Uludağ Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi'nde yapılan Roboski anmalarına polis ve özel güvenlikler saldırmış ve onlarca öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan Uludağ Üniversitesi'nde 3 öğrenci, Kocaeli Üniversitesi'nden 5 öğrenci tutuklandı

HABER MERKEZİ (31.12.2015) - Uludağ Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi'nde yapılan Roboski anmalarına polis ve özel güvenlikler saldırmış ve onlarca öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan Uludağ Üniversitesi'nde 3 öğrenci, Kocaeli Üniversitesi'nden 5 öğrenci tutuklandı.

Bursa'da bulunan Uludağ Üniversitesi'nde yapılmak istenen Roboski anması öncesinde "önleyici gözaltı" gerekçesiyle kampus içinde ve metroda gözaltına alınan 39 öğrenciden 36'sı dün gece saatlerinden emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Sinem Erdoğan, Ömer Aras ve Burak Bakırhan adlı öğrenciler, adliyeye sevk edildi. Adliyede susma haklarını kullanan 3 öğrenci, savcılık tarafından tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkemece "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklandı.

Kocaeli Üniversitesi'nde ise Roboski anması yapmak isteyen öğrencilere polis ve güvenlikler saldırmış ve 30 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrencilerden 25'i emniyet ifadelerin ardından serbest bırakılırken, 5 öğrenci ise daha önceki bir davadan dolayı tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Hüseyin Erpolat, Mizgin Dağ, Salih Özbakış, Cihan Ketiş, Emre Çikdem tutuklandı.