18 Ocak 2019
%PM, %30 %583 %2016 %13:%Mar

Anadolu Üniversitesi'nde Kızıldere anması

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Kızıldere'de katledilenler 44. yıldönümünde anılarak mücadele çağrısı yapıldı

ESKİŞEHİR (30.03.2016) – Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Kızıldere Katliamı’nın anması yapıldı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü içerisinde bulunan KYK önünde saat 14.00’te bir araya gelen ve aralarında Demokratik Haklar Federasyonu Eskişehir Örgütlülüğü’nün de bulunduğu devrimci-demokrat-yurtsever kurumlar bir basın açıklaması yaparak 30 Mart 1972 ‘de Kızıldere’de ölümsüzleşen Mahir Çayan ve 9 yoldaşının anmasını gerçekleştirdi.

Kızıldere’de ölümsüzleşen Mahir Çayan ve 9 yoldaşı için yapılan basın açıklamasında Kızıldere’de ölümsüzleşenlerin, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam kararlarını durdurmak için yola çıktıkları belirtilerek güncelliğini hala koruyan siper yoldaşlığına ve devrimci dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

Geçmişte olduğu gibi bugün de katmerlenerek devam eden faşizme karşı, mücadele veren insanların soykırımlara, katliamlara, tutuklamalara, gözaltılara, okullarda uzaklaştırmalara, soruşturmalara, “cezalar” ile sindirilmeye maruz bırakılarak bastırılmak istenmesi belirtilip bu baskılara karşı direnişin faşizme bir cevap olduğu ifade edildi.

Ayrıca Kızıldere katliamını gerçekleştiren zihniyet ile bugün Kuzey Kürdistan’daki halkları katliamlara maruz bırakan, devletin başlatmış olduğu haksız savaşa karşı barış talebi olan akademisyenleri tutuklayan, üniversitelere gerici-faşist çeteleri ve polisi yerleştiren zihniyetin birbirinden bağımsız olmadığı belirtilip faşizme karşı mücadele çağrısı yapılarak basın açıklaması sonlandırıldı.

Basın açıklaması sırasında sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Yaşasın devrimci dayanışma", "On’lara sözümüz devrim olacak", "Kızıldere’den Gever’e sürüyor mücadele” sloganları atıldı.

Basın açıklaması yapılırken özel güvenlik birimleri ve çevik kuvvet polisi yoğun bir biçimde konumlandırılarak kitle taciz edilmek istendi.