17 Ocak 2019
%AM, %31 %505 %2016 %11:%Mar

Cebeci'de polis saldırısı: 19 gözaltı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'ne giren polis, sınavları basıp akademisyenleri tehdit ederek, 19 öğrenciyi gözaltına aldı

HABER MERKEZİ (31.03.2016) - Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'ne giren polis, sınavları basıp akademisyenleri tehdit ederek, 19 öğrenciyi gözaltına aldı. Polisin okula girmesiyle birlikte faşist bir grup da ortaya çıktı ve öğrencilere kesici aletlerle saldırıda bulundu.

Muhalif kimliğiyle tanınan ve uzun süredir hükümetin hedefinde olan Ankara Üniversitesi (AÜ) Cebeci Kampüsü'ne polis bir kez daha baskın yaptı. Sınav dönemi olması nedeniyle hiçbir eylem ve etkinliği olmaması karşın okula giren sivil polisler, İletişim Fakültesi'ni (İLEF) basarak, Jale Şule Tunç ve Mücahit Altun adlı iki öğrenciyi göz altına aldı.

Polis girdi, faşist grup ortaya çıktı

Ardından yüzlerce polisin takviye olarak okula girmesiyle birlikte Hukuk Fakültesi'nde de bir grup faşist-ırkçı öğrencinin toplanması ve slogan atmaya başlaması dikkat çekti. Ellerinde kesici aletler olan ve daha önceden DAİŞ sempatizanı olduğu belirtilen öğrenciler, tekbir getirerek, İLEF'te bulunan öğrencilere saldırı girişiminde bulundu. 

Akademisyenlere 'gözaltı' tehdidi

Polis ise, İLEF ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girerek, afişleri yırttı, öğrenci avına çıktı. Kendilerine tepki gösteren her öğrenciyi gözaltına alan polis, akademisyenleri de "Tahliye edin yoksa gözaltı yaparım" diye tehdit etti. 

Yaşananların ardından 19 öğrenci gözaltına alındı. Irkçı grup Hukuk Fakültesi önünde kesici aletlerde beklerken, polisin hiçbir müdahalesinin olmaması dikkat çekti.

DİHA